Depesza Józefa Piłsudskiego. Powrót Polski do społeczności międzynarodowej

2019-11-15, 22:40

Depesza Józefa Piłsudskiego. Powrót Polski do społeczności międzynarodowej
Marszałek Józef Piłsudski . Foto: NAC/Instytut Józefa Piłsudskiego

- Depeszę Józefa Piłsudskiego należy traktować jako pierwszy krok w wielkiej polityce międzynarodowej. Polska ogłosiła tym samym powrót do wspólnoty wolnych narodów - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat z UKSW.

Posłuchaj

15.11.2019 "Nos Kleopatry"
+
Dodaj do playlisty

- 16 listopada 1918 r. Józef Piłsudski wysłał depeszę notyfikującą powstanie państwa polskiego. - Należy popatrzeć na to jako na krok w wielkiej polityce międzynarodowej. Z tego punktu widzenia za reprezentanta interesów Polski za granicą uważano Romana Dmowskiego. Nasza symbolika każde nam jednak spojrzeć jako na gest, który oznaczał, że Polska wraca do wspólnoty wolnych narodów - stwierdził profesor. 

- Była to notyfikacja, które oznacza oznajmienie jednej rzeczy przez rząd jednego państwa, drugiemu państwu. To był gest czysto dyplomatyczny, który powinien pociągnąć za sobą uznanie państwa polskiego. To jednak nie nastąpiło. Świat czekał aż obóz Piłsudskiego porozumie się z obozem Narodowej Demokracji i przeprowadzeniem wolnych wyborów. Kiedy to nastąpiło, państwo polskie zostało uznane przez mocarstwa zachodnie - zaznaczył.

Powiązany Artykuł

Piłsudski Paderewski NAC-1200.jpg
Krzysztof Jabłonka o ojcach niepodległości: w sprawach odrodzenia Polski byli niepodzielni

- Ta notyfikacja została przemilczana przez państwa sprzymierzona. Piłsudski był kojarzony z opcją proniemiecką, choć był więziony w Magdeburgu. Doradzano także umiar ze strony jednego i drugiego obozu, aby powołać rząd jedności dla Polski - dodał. 

"Przesłanie do świata"

- Depesza stanowiła przesłanie do całej cywilizowanej społeczności międzynarodowej. Co ciekawe, Niemcy uznały notyfikację i próbowały akredytować w Warszawie swojego posła, który był w Warszawie, lecz został wydalony z powodu nacisków innych państw zachodnich. Nie ustanowiono przez to stosunków polsko-niemieckich, pojawiły się one dopiero po Traktacie Wersalskim - mówił prof. Kornat.

- Znaczenie tej depeszy dopiero w warstwie symbolicznej po czasie urasta. W tamtych warunkach nie oznaczało to przełomu. Są w niej proste, ale dobitne słowa. Polska powstała jako państwo bez granic, ale już była - podsumował.

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/pkr

______________________

Data emisji: 15.11.2019

Godzina emisji: 22.06

Polecane

Wróć do strony głównej