Tadeusz Kościński: musimy udoskonalić administrację i system podatkowy
2019-11-19, 13:47
- Tadeusz Kościński: chcemy przebudować relacje państwo - podatnik
- Minister: obsługa podatników ma być bardziej przyjazna dla nich
- Minister: chcemy kontynuować cyfryzację administracji
Minister powiedział, że celem władz jest budowa administracji, "która wspiera podatnika w budowie dobrobytu i bezpieczeństwa jego własnego i całego państwa". Państwo ma w tym modelu pełnić raczej funkcję doradczą, znaną z rynku komercyjnego.
- To, czego najbardziej teraz potrzebujemy, to zmiana modelu obsługi podatników z systemu nazwijmy to "urzędowego" na model wspierający podatników, bardziej doradczy, który znamy np. z instytucji finansowych. Oczywiście nie da się wprost przełożyć rozwiązań z sektora komercyjnego - w którym pracowałem blisko 40 lat – do administracji, ale państwo musi być przyjazne, by podatnicy rozumieli, że daniny, które gromadzimy na rzecz państwa, służą wszystkim - zaznaczył.
Powiązany Artykuł
![nowi ministrowie collage okokok finalversion 663.jpg](http://static.prsa.pl/images/f8733341-fd6e-4fa1-a87e-aaaa74b49050.jpg)
Nowi szefowie resortów gospodarczych w rządzie Mateusza Morawieckiego
E-administracja priorytetem
Tadeusz Kościński zadeklarował, że jednym z jego priorytetów jest dalsza cyfryzacja administracji, tak by załatwianie spraw było dla obywateli jeszcze łatwiejsze.
REKLAMA
- Możemy się zająć tworzeniem takich rozwiązań jak elektroniczne paragony i faktury, kasy online w formie oprogramowania czy kompleksowy e-Urząd Skarbowy, gdyż w ciągu ostatnich czterech lat wykonano pracę u podstaw - zaznaczył minister finansów.
Tadeusz Kościński zapowiedział, że w planach jest wprowadzanie dalszych ułatwień dla podatników.
- Pracujemy nad konkretnymi narzędziami, które ułatwią kontakt podatnika z urzędem. Mam tu na myśli nie tylko szereg rozwiązań cyfrowych, jak rozwinięcie usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym, ale również tworzenie nowych platform dialogu z naszymi partnerami. Myślimy o nowej formule konsultacji w formie spotkań legislatorów, osób, które interpretują przepisy, tj. pracowników administracji, przedsiębiorców, doradców podatkowych, przedstawicieli pracowników, tak żeby dialog był możliwie szeroki i stały - powiedział.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA
REKLAMA