Papież w Tajlandii: Kościół nie może się bać zejścia na ulicę i skonfrontowania z życiem
Papież Franciszek, przebywający w Tajlandii nawiązał po raz trzeci w czasie swej wizyty do sprawy seksualnego wyzysku, który jest jednym z wielkich problemów tego kraju. Mówił o tym w piątek podczas spotkania z duchowieństwem.
2019-11-22, 06:41
Posłuchaj
Zwracając się w przemówieniu do księży, zakonników, seminarzystów i katechetów w parafii Świętego Piotra koło Bangkoku papież powiedział: "Pragnę wesprzeć i zachęcić wielu z was, którzy codziennie poświęcacie swoje życie służąc Jezusowi", "a także wielu z was, którym udaje się dostrzec piękno, tam, gdzie inni widzą jedynie pogardę, porzucenie lub obiekt seksualny do wykorzystania".
Franciszek mówił również : "Pan nie powołał nas po to, by nas posłać w świat i abyśmy ludziom narzucili obowiązki czy brzemiona cięższe, od tych, które już dźwigają i których jest wiele, ale - aby dzielić z innymi radość".
Nowe formy przekazywania Słowa
Powiązany Artykuł
![Tajlandia-papiez-Franciszek-pap-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/f71a4499-2f1b-4bb0-b736-3bd1c5c5614b.jpg)
Papież w Tajlandii: uczeń-misjonarz nie jest najemnikiem wiary. 60 tys. osób na Mszy z Franciszkiem
- Nie powinniśmy obawiać się coraz większej inkulturacji Ewangelii. Trzeba poszukiwać nowych form dla przekazywania Słowa zdolnego, by wstrząsnąć i rozbudzić pragnienie poznania Pana: Kim jest ten człowiek? Kim są ci ludzie, którzy idą za krzyżem? - mówił papież w kraju, w którym 93 procent ludności to wyznawcy buddyzmu.
REKLAMA
Przyznał następnie: "Przygotowując to spotkanie, z pewnym bólem mogłem przeczytać, że dla wielu wiara chrześcijańska jest wiarą obcą, że jest to religia obcokrajowców". Franciszek mówił o potrzebie głoszenia wiary "w dialekcie".
Konieczność "bycia w drodze"
Następnie, podczas spotkania z biskupami z Tajlandii i innych krajów Azji papież zwrócił uwagę na to, że Kościół musi być "w drodze" i nie lękać się "zejścia na ulicę i skonfrontowania z życiem powierzonych mu osób" bez, jak podkreślił, "zajmowania lub domagania się nie wiadomo jakiego miejsca pierwszeństwa".
- Jak wiele musimy się nauczyć od was, którzy w wielu waszych krajach lub regionach jesteście mniejszością i nie dajecie się dlatego ponieść czy zarazić kompleksem niższości czy narzekaniem, że nie czujecie się uznani - powiedział zwracając się do biskupów z Bangladeszu, Korei Południowej, Filipin, Birmy, Wietnamu i innych państw.
REKLAMA
Piątek jest ostatnim dniem wizyty papieża w Tajlandii. W sobotę papież rozpocznie kolejny etap podróży po Azji. Uda się do Japonii, gdzie odwiedzi Tokio, Nagasaki i Hiroszimę.
pg
REKLAMA