Ogromne zadłużenie polskich szpitali. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dane

Zadłużenie szpitali w Polsce to ponad 14 miliardów złotych, w tym zobowiązania wymagalne, czyli niespłacane w terminie, wynoszące ponad 2 miliardy. Najbardziej zadłużone są placówki na Mazowszu.

2019-11-28, 13:06

Ogromne zadłużenie polskich szpitali. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło dane
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Stocksnap/Pixabay

Posłuchaj

Ponad 14 miliardów złotych wynosi zadłużenie szpitali. Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przedstawił dane dotyczące długów szpitali za trzy kwartały 2019 roku. Jak powiedział wiceminister, nie odbiegają one znacząco od stanu z ubiegłych lat, porównując poziom zobowiązań z poziomem nakładów.

Powiązany Artykuł

opieka medyczna służba zdrowia lekarz szpital 1200 shutt.jpg
Reforma systemu ochrony zdrowia w Polsce. Komentarze polityków

- W tym roku o 11 procent, prawie 4, 5 miliarda złotych, wzrosło finansowanie szpitali. Wraz z rosnącymi nakładami rosną też zobowiązania - wskazał Sławomir Gadomski.

Ponad 70 procent szpitali nie generuje zobowiązań wymagalnych

Wiceminister zdrowia podkreślił, że większość placówek nie ma długów. Ponad 70 procent szpitali nie generuje zobowiązań wymagalnych. Natomiast 80 procent wszystkich zobowiązań wymagalnych jest generowane przez 6 procent placówek.

Najwięcej długów mają szpitale kliniczne, nadzorowane przez uczelnie medyczne. W tym przypadku 70 procent wszystkich zobowiązań wymagalnych było generowanych przez 3 szpitale. 17 szpitali klinicznych, czyli prawie połowa, nie miało zobowiązań wymagalnych po trzecim kwartale 2019 roku, a niektóre wykazały zysk.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej