Prof. Kazimierz Kik o Marianie Banasiu: maksymalny przekaz niesubordynacji
- Wygląda na to, że prezes NIK ma mentalność odległą od klasowego polityka, którego podstawową cechą powinien być honor, a którego duża część klasy politycznej nie ma - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
2019-11-29, 13:03
Posłuchaj
Premier Mateusz Morawiecki uważa, że wnioski z raportu CBA w sprawie Mariana Banasia powinny skłaniać prezesa NIK do podania się do dymisji.
Powiązany Artykuł
Premier po zapoznaniu się z raportem ws. M. Banasia: jeśli nie poda się dziś do dymisji, to mamy plan B
Prof. Kazimierz Kik stwierdził, że zachowanie Mariana Banasia stanowi dowód na niski poziom polskiej klasy politycznej. - Pan Marian Banaś zupełnie niepotrzebnie, nie wiem z jakich powodów, staje przeciwko już nie tylko opinii publicznej, ale też kierownictwu partii. Nawet gdyby PiS nie deklarowało chęci pozbycia się prezesa NIK to sama postawa opinii publicznej powinna wystarczyć. Marian Banaś jest politykiem niechcianym – podkreślił.
- Z jednej strony mamy samodzielna grę mediów, które wytwarzają specyficzną atmosferę nacisku, a z drugiej, skoro mamy stanowisko partii, która proponowała go na to stanowisko, to powinien to już być graniczny sygnał – zwracał uwagę politolog.
>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Władze PiS oczekują dymisji prezesa NIK Mariana Banasia
REKLAMA
- W polskie klasie politycznej słowo honor jest coraz rzadziej spotykane, a w przypadku Mariana Banasia mamy chyba maksymalny przekaz niesubordynacji człowieka, którego życiorys wskazuje na to, ze dobrze mu się powodziło, ale teraz jest pytanie, dlaczego – pytał Prof. Kazimierz Kik.
We wrześniu TVN w programie "Superwizjer" podał, że Marian Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 mkw. i dwóch mniejszych, miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu. Według "Superwizjera", Banaś zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach ze stręczycielami.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Rozmawiała Magdalena Złotnicka.
Polskie Radio 24/PAP/IAR/ka
--------------------
Data emisji: 29.11.2019
REKLAMA
Godzina emisji: 11.35
REKLAMA