Lekarze protestują przeciw możliwemu nakazowi aborcji. Jest list do Naczelnej Rady Lekarskiej
"Wyznaczenie przepisami prawa lekarza do wykonania procedury uśmiercającej pacjenta jest sprzeczne z naszym moralnym obowiązkiem ochrony życia i nakazami etyki zawodowej" - napisali w liście do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej lekarze z Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.
2019-12-03, 15:00
W liście lekarzy zrzeszonych w Katolickim Stowarzyszeniu Lekarzy Polskich skierowanym do prof. dr hab. n. med. Andrzeja Matyi, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, czytamy, że konieczne są zmiany w przepisach prawa dotyczących wykonywania w Polsce zawodu lekarza. "Nasza propozycja zmierza w kierunku właściwej, lepszej realizacji powołania lekarskiego bez szkody dla sumienia lekarza. Proponowane zmiany przyczynią się do poprawy jakości opieki medycznej i wzrostu zaufania pomiędzy lekarzem a pacjentem" - napisali lekarze.
Przypominają oni, że każdy absolwent Uniwersytetu Medycznego w Polsce, przyjmując tytuł lekarza, składa przyrzeczenie lekarskie, zobowiązując się do sumiennego spełniania swoich obowiązków "służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu" w oparciu o najlepszą wiedzę, "a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic".
>>> CZYTAJ TAKŻE: Aborcja eugeniczna. Obrońcy życia apelują o zmiany w prawie
"Protestujemy wobec prawnego nakazu"
"Ustawowo zalegalizowana w Polsce w 1956 r., z ostatnią modyfikacją w 1996 r., aborcja prowadzi do śmierci poczętego dziecka oraz bezpośrednich i odległych powikłań zdrowia fizycznego i psychicznego matek. Protestujemy wobec prawnego nakazu w tej ustawie, że: »Przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza«. Wyznaczenie przepisami prawa lekarza do wykonania procedury uśmiercającej pacjenta jest sprzeczne z naszym moralnym obowiązkiem ochrony życia i nakazami etyki zawodowej sformułowanymi w Kodeksie Etyki Lekarskiej. »Najwyższym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego - salus aegroti suprema lex esto. Mechanizmy rynkowe, naciski społeczne i wymagania administracyjne nie zwalniają lekarza z przestrzegania tej zasady«" - czytamy w dokumencie.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Lekarze wyrazili również zaniepokojenie, że "wykonanie prawnie zalegalizowanej procedury aborcji zobowiązuje lekarza do zabijania ludzi we wczesnym okresie ich rozwoju i wyposaża do nienależnej mu funkcji sędziego i kata, co jest sprzeczne z nakazami Kodeksu Etyki Lekarskiej".
"Sprawa ogromnej wagi"
"Pod obywatelskim projektem ustawy »Stop Aborcji« podpisało się ponad 830 tysięcy obywateli, oczekując zaprzestania wykonywania aborcji eugenicznej. W Polsce nadal chore dzieci musi zabijać lekarz. Klauzula sumienia pozwala lekarzom odmówić wykonywania tej procedury, ale dostępność aborcji sprzeczna z prawem naturalnym przyczynia się do zaburzenia wizerunku lekarza w społeczeństwie oraz pogorszenia stanu zdrowia kobiet. Jest realnym zagrożeniem sumiennego wykonywania zawodu przez lekarzy" - podkreślono.
Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, zaznaczyli że "jest to sprawa ogromnej wagi dla przyszłości stanu lekarskiego w Polsce".
pg
REKLAMA
REKLAMA