Kolorowe, pożyteczne ale i zagrożone. Naukowcy chcą pomóc motylom
W związku ze zmianami cywilizacyjnymi i klimatu, zagrożonych jest wiele gatunków zwierząt i owadów, w tym także europejskie i polskie motyle. Prywatna firma, Uniwersytet w Białymstoku i Towarzystwo Ochrony Motyli postanowiło przyjść im z pomocą i organizuje kampanię "Ratujemy motyle".
2019-12-04, 08:17
Posłuchaj
Marcin Sielezniew z Uniwersytetu w Białymstoku mówi, że na świecie jest blisko 200 tysięcy opisanych gatunków motyli i owady te pełnią ważną rolę w łańcuchach pokarmowych. Dla człowieka motyle mają też jeszcze inne znaczenie - są swego rodzaju "markerem" negatywnych zmian w środowisku.
- Badania pokazują, że motyle giną jako pierwsze - wskazuje Marcin Sielezniew i zwraca uwagę, że w Polsce prawie połowa z ok. 150 gatunków motyli dziennych jest w mniejszym lub większym stopniu zagrożona wyginięciem.
Jak mówi naukowiec, tym owadom zagrażają np. zmiany w krajobrazie dokonywane przez człowieka, zmiana charakteru rolnictwa z ekstensywnego na intensywne, ale też np. zmiany klimatu, w tym przede wszystkim susze.
Motyli rezerwat
Niekorzystne dla owadów jest np. zbyt częste koszenie trawy przez rolników. Dlatego naukowcy z Białegostoku prowadzą akcję "Ratujemy motyle". Jak wyjaśnia Marcin Sielezniew, w planach jest znalezienie fragmentu łąki, który będzie można przeznaczyć na "dom" dla jednego z zagrożonych gatunków motyli - czerwończyka fioletka. Teren ma być użytkowany tak, by owad mógł tam spokojnie żyć.
REKLAMA
Poszukiwanie łąki trwa. Akcja ma być zwróceniem uwagi, że jest problem. Pomysłodawcy liczą , że się spopularyzuje i powstanie wiele takich "motylich rezerwatów."
PolskieRadio24.pl, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA