M. Skowron: teraz wszystkie decyzje mogą być podważone

- Moim zdaniem jest olbrzymi problem. To orzeczenie oznacza, że właściwie wszystkie decyzje, tu nie chodzi tylko o wielkie decyzje polityczne, ale także w kwestiach zwykłych ludzi, takich codziennych, mogą być podważone - mówił w Polskim Radiu 24 Mirosław Skowron z "Super Expressu". Gośćmi "Debaty Dnia" byli także Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarność" i Robert Tekieli z Polskiego Radia.

2019-12-05, 19:17

M. Skowron: teraz wszystkie decyzje mogą być podważone
Siedziba Sądu Najwyższego. Foto: Pixabay

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Izba Pracy Sądu Najwyższego uchyliła w czwartek uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie z odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego i oddaliła wniosek prezesa Izby Dyscyplinarnej SN o przekazanie sprawy do tej Izby. Wyrok Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego został wydany w pierwszej z trzech spraw, których dotyczyło orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada.

Powiązany Artykuł

Andrzej Anusz 1200.jpg
"To rodzi wątpliwości". Andrzej Anusz ws. apolityczności sędziów

W uzasadnieniu wyroku Izby Pracy SN sędzia Bohdan Bieniek wskazał, że KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej i jest to punkt wyjścia do oceny, czy Izba Dyscyplinarna SN jest niezawisła. Sprawę tę komentowali w Polskim Radiu 24 publicyści: Robert Tekieli, Jakub Pacan i Mirosław Skowron.

J. Pacan: teraz można podważyć wszystko

Publicyści zgodnie wyrazili poważne obawy odnośnie do decyzji Izby Pracy Sądu Najwyższego. Jakub Pacan podkreślił, że decyzja ta neguje całą reformę sądownictwa, ale też cały obecny system prawny. -  Bardzo się obawiam paraliżu prawnego w Polsce. Teraz można podważać całą reformę sądownictwa, bo to bardzo silne uderzenie. Wszystko można podważyć. Boję się anarchizacji i chaosu. Dla mnie to sytuacja bardzo poważna - mówił publicysta.

Zaznaczył także, że orzeczenie Sądu Najwyższego oznacza delegitymizację zarówno Krajowej Rady Sądownictwa, jak i Izby Dyscyplinarnej SN. Zgodził się z nim Mirosław Skowron.

REKLAMA

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Jan Kanthak: opozycja traktuje TSUE jak świętość i bóstwo w zakresie sądownictwa

-  Moim zdaniem jest olbrzymi problem. To orzeczenie oznacza, że właściwie wszystkie decyzje - tu nie chodzi tylko o wielkie decyzje polityczne, ale także w kwestiach zwykłych ludzi, takich codziennych - mogą być podważone - mówił dziennikarz "Super Expressu".

Podkreślił, że doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji, w której sędziowie - bez względu na stronę sporu politycznego - weszli w rolę polityków i walczą "w pierwszej linii sporu politycznego w Polsce". - Stało się coś złego - podkreślił.

Co można zrobić?

Propozycję rozwiązania problemu, w jakim znalazł się polski wymiar sprawiedliwości, przedstawił redaktor Robert Tekieli. Podkreślił, że podobne rozwiązanie zastosował Charles de Gaulle, kiedy przejął władzę we Francji.

REKLAMA

- Wszyscy sędziowie zostali pozbawieni swojego statusu. To jest program ustanowienia nowej republiki. Jesteśmy w sytuacji całkowicie absurdalnej. Jeśli nie zostanie wykonana opcja zerowa, czyli budowa systemu sądownictwa w Polsce od początku, to będziemy mieli do czynienia z paraliżem państwa - podkreślił.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] J. Ozdoba: jestem za twardym rozwiązaniem, sędzia łamiący prawo musi być wyrzucony z zawodu

Mirosław Skowron stwierdził, że przeprowadzenie "opcji zero" jest niemożliwe, jednak Robert Tekieli podtrzymywał, że to się da zrobić, bo już kiedyś zostało zrobione i należy to zrobić.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

REKLAMA

"Debatę Dnia" prowadził Adrian Stankowski.

PR24/jmo

_____________________

Data emisji: 5.12.2019

Godzina emisji: 18.07

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej