Paweł Lewandowski: wpływ obywateli na funkcjonowanie państwa jest dla mnie jednym z filarów
Politolog, socjolog, nauczyciel akademicki, a od 2017 roku podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gościem audycji "Nieznani znani 24" był Paweł Lewandowski, który opowiedział o swojej politycznej drodze i poglądach, jakimi kieruje się w życiu - Chciałbym, żeby klasyczne wartości naszej kultury judeo-chrześcijańskiej nadal rozwijały polskie społeczeństwo - zaznaczył.
2019-12-08, 17:05
Posłuchaj
Pomimo niedużego stażu w życiu publicznym, Paweł Lewandowski może pochwalić się już sporym dorobkiem. Przyznał, że polityką zaczął interesować się od momentu, gdy na początku lat 90. rozpoczął oglądanie "Wiadomości".
- Dzięki temu, że towarzyszyłem przy tym moim rodzicom, posiadam dość sporą wiedzę jeśli chodzi o tamten okres. Z tego też względu bliskie wydawały mi się studia politologiczne, o których myślałem już przed nauką w liceum. Zawsze byłem również dobry z historii i WOS-u - wspominał wiceminister kultury.
Powiązany Artykuł
Jakub Kulesza: zarzut antysemityzmu pod adresem Konfederacji jest chybiony
Polisolokaty i Fundacja Republikańska. Momenty przełomowe
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego był uczelnią, na której Paweł Lewandowski studiował politologię w zakresie polityki społecznej i gospodarczej. Po ukończeniu nauki został nauczycielem akademickim. Jest również działaczem Fundacji Republikańskiej. Aktywność ta była przedsionkiem dla gościa Polskiego Radia 24 do wejścia w życie polityczne.
- Pod koniec studiów wysłałem do fundacji swoje CV, jednak nie otrzymałem odpowiedzi. Minęły dwa lata, w międzyczasie byłem zatrudniony w banku, jednak zrezygnowałem z tej pracy, gdy dowiedziałem się, czym tak naprawdę są polisolokaty, które oferowałem klientom. Wtedy właśnie trafiłem do Stowarzyszenia Republikanie, a następnie do fundacji. Współpracowaliśmy z organizacjami prawicowymi, w tym z Prawem i Sprawiedliwością - wskazał.
REKLAMA
Trzy filary
Podmiotowość państwa, wpływ obywateli na jego funkcjonowanie, poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. To jedne z wartości, jakimi kieruje się Paweł Lewandowski.
- Jest to fundament, trzy filary. Jako republikanie uznajemy, że jeśli ktoś nie akceptuje tych kwestii, to trudno z kimś takim współpracować (…) Z kierunkiem państwa, jaki został obecnie obrany, niemal w zupełności się zgadzam. Chciałbym żeby obywatele decydowali o tym, co dzieje się w Polsce, a także, by klasyczne wartości naszej kultury judeo-chrześcijańskiej nadal rozwijały społeczeństwo. Ważne też, żebyśmy obronili się przed sezonowymi zwrotami i zachodnią nieracjonalnością - zaznaczył Paweł Lewandowski.
Powiązany Artykuł
Jerzy Kwieciński: nie przepadło żadne euro z funduszy UE
EXPO zaczątkiem kariery w ministerstwie
Z ministrem MKiDN - Piotrem Glińskim - obecny wiceminister kultury zetknął się po raz pierwszy przy okazji zaangażowania się Fundacji Republikańskiej we wsparcie kampanii wyborczej wicepremiera.
- Po jej zakończeniu zostałem przy profesorze w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zaczęły się działania mające na celu sprawienie, by Polska była jednym z organizatorów wystawy EXPO w 2022 roku. Zostałem przydzielony do tego zadania. Wraz z innymi osobami przygotowaliśmy plan i strategię. Zaproponowano mi również funkcję wiceministra kultury ds. ekonomicznych. Odpowiadam też za legislację, czyli procedury związane z opracowywaniem aktów prawnych, w tym ustaw dotyczących mediów - stwierdził.
REKLAMA
Finansowanie pozabudżetowe najlepsze dla mediów publicznych
Paweł Lewandowski odniósł się do dyskusji dotyczącej sposobu finansowania mediów publicznych. Podkreślił, że dotychczasowy system abonamentowy nie sprawdza się. Dodał, że należy znaleźć inne rozwiązanie. - Najlepsze jest rozwiązanie pozabudżetowe. Sprawia ono, że media publiczne są prawdziwie niezależne - wyjaśnił.
Z Pawłem Lewandowskim rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.
Polskie Radio 24/db
-----------------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 8.12.2019
Godzina emisji: 16.33
REKLAMA