Pomoc humanitarna i współpraca z organizacjami. Nowa komisja rozpoczyna działania
W Sejmie rozpoczął pracę parlamentarny Zespół ds. Pomocy Humanitarnej i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego - poinformował poseł Dariusz Joński (KO). Zespół chce współpracować z organizacjami pomocowymi m.in. w zakresie tworzenia prawa regulującego ich działania.
2019-12-13, 15:56
Joński, który został przewodniczącym zespołu poinformował o powołaniu jego prezydium. W jego składzie znalazło się czworo posłów KO i jeden poseł klubu PiS. Poza Jońskim, z KO w prezydium zespołu są: Henryka Krzywonos-Strycharska, Riad Haidar oraz Killion Munyama. Wiceszefem zespołu został poseł klubu PiS Jan Kanthak, polityk Solidarnej Polski.
Powiązany Artykuł
![syria free 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/dec8ccec-215c-476e-ad29-5d72191c74dd.jpg)
Pomoc dla Syryjczyków. Będą zakładać małe firmy
Obecnie zespół liczy 16 posłów: 11 z KO, trzech z Lewicy i po jednym: z PiS i z PSL-Kukiz'15. - Mamy przedstawicieli wszystkich klubów i wszystkich opcji swoim składzie, łącznie z Janem Kanthakiem jako przedstawicielem opcji rządzącej - cieszę się, że przyjął funkcję wiceprzewodniczącego. Taki skład gwarantuje, że będziemy pracować merytorycznie, że będzie mniej polityki, a mam nadzieję, że przede wszystkim będziemy skuteczni, bo tacy chcemy być - powiedział Joński, który jest pomysłodawcą powołania zespołu.
Poszukiwania nowych członków zespołu
Joński zapowiedział, że podejmie starania, by zespół się powiększył, m.in. wyśle zaproszenia do posłów z koła Konfederacji, by także oni uczestniczyli w pracach zespołu. Joński liczy też na to, że Kanthak, jako wiceszef zespołu, nakłoni kolejnych posłów z klubu PiS do zaangażowania się w prace zespołu.
Prezydium zespołu zdecydowało już, że pierwsze merytoryczne spotkanie odbędzie 29 stycznia. Zostaną na nie zaproszeni przedstawiciele polskich organizacji humanitarnych m.in. Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż, Polska Akcja Humanitarna, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Zespół chce też na to spotkanie zaprosić przedstawicieli UNICEF Polska oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ TEŻ] Polska organizacja rozpoczęła szkolenia zawodowe dla syryjskich uchodźców
- Chciałbym, żeby przedstawiciele organizacji humanitarnych przedstawili nam swoje potrzeby, to czego oczekują od nas jako tych, którzy uchwalają prawo - jak możemy im pomóc, jakich zmian prawnych oczekują - powiedział Joński.
Nowość w Sejmie
Zaznaczył, że takiego zespołu wcześniej w Sejmie nie było. - Chcemy być pośrednikiem pomiędzy tymi organizacjami a ustawodawcą po to, by im pomóc. Będziemy też chcieli zająć się międzynarodowym prawem humanitarnym. Takie są wyzwania naszych czasów - Polska musi zaangażować się w taką pomoc. Chcemy też odwiedzić ośrodki dla uchodźców w Polsce i za granicą, żeby zobaczyć jakiej pomocy humanitarnej i rozwojowej tam oczekują - dodał.
REKLAMA
Joński zwrócił też uwagę, że w rządzie poprzedniej kadencji było stanowisko pełnomocnika ds. pomocy humanitarnej. Pełniła je Beata Kempa - obecnie europosłanka - a po niej Michał Woś (który obecnie ma kierować resortem środowiska), oboje związani z Solidarną Polską. W obecnym rządzie nie ma takiej funkcji. Zdaniem Jońskiego, także z tego powodu doszło do powołania w Sejmie zespołu zajmującego się tematyką pomocy humanitarnej.
koz
REKLAMA