W całej Polsce Wigilie dla ubogich, bezdomnych i samotnych. Wielka akcja Caritas

Diecezjalne oddziały Caritas oraz wspólnoty organizują dziś wieczerze wigilijne dla bezdomnych, ubogich i samotnych. Akcja odbywa się w 28 największych polskich miastach, m.in. Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Opolu czy Krakowie.

2019-12-24, 15:00

W całej Polsce Wigilie dla ubogich, bezdomnych i samotnych. Wielka akcja Caritas

Posłuchaj

Był wspólny posiłek, modlitwa, łamanie się opłatkiem i kolędowanie. W budynku Starej Zajezdni w Krakowie kilkaset osób spotkało się przy wigilijnym stole (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Około 1,4 tys. osób wzięło w Wigilii w Poznaniu. Po raz 10. spotkanie zorganizowano na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dla każdego, kto przyszedł na Wigilię, przygotowano drobne prezenty.

Powiązany Artykuł

shutterstock_posilek-1200.jpg
"Podziel się posiłkiem z bezdomnymi". Każdy może pomóc

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, dziękując organizatorom Wigilii za jej przygotowanie, zwrócił uwagę, że osoby samotne, mające kłopoty życiowe "znajdują się przy żłobku Zbawiciela jako pierwsze". - Spośród wszystkich warstw i grup społecznych to właśnie biedni pasterze betlejemscy jako pierwsi złożyli hołd Chrystusowi. Czyli coś jest w tej sytuacji. Ubóstwo czyni człowieka bardziej otwartego na Boga. To jest przywilej człowieka ubogiego. Przywilej, którego nie mają ci, którzy posiadają dużo – zaznaczył arcybiskup.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Lepsza sytuacja finansowa polskich rodzin. Mniej pożyczek na Święta, większe wydatki

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił z kolei, że poznańska wigilia to największe tego typu spotkanie w naszym kraju. - Cieszę się, że w Poznaniu mamy największą wigilię w Polsce, bo to stało się już symbolem - powiedział.

REKLAMA

Tłumy w Krakowie

Około 800 osób samotnych, ubogich i bezdomnych przyszło na Wigilię, zorganizowaną po raz 29. przez krakowską Caritas. Życzenia uczestnikom wieczerzy złożył abp Marek Jędraszewski, który zaznaczył, że łamiąc się opłatkiem wyrażamy to, co w nas najszlachetniejsze.

Jak mówił metropolita krakowski podczas spotkania w restauracji Stara Zajezdnia, wydarzenie sprzed 2 tys. lat sprawiło, że "świat stał się inny, lepszy, bo bliższy Panu Bogu, a jednocześnie lepszy dlatego, że ludzie, zwłaszcza w samą pamiątkę narodzenia Pana Jezusa (święta Bożego Narodzenia) chcą być razem, chcą się dzielić swoim sercem, chcą wyrażać to, co najbardziej piękne i dobre w ich sercach".

Powiązany Artykuł

agata andrzej duda_ok.jpg
"Niech wigilijny stół jednoczy nas i łączy". Para prezydencka składa życzenia

Abp Jędraszewski podkreślił, że łamiąc się zgodnie ze staropolskim zwyczajem białym opłatkiem, wyrażamy to, co w nas "najszlachetniejsze, najpiękniejsze, najbardziej cudowne, to, co zawsze jest odblaskiem wielkiej miłości, jaką Bóg nas obdarzył dając swojego syna".

"Odkryć w drugim człowieku siostrę i brata"

- Wigilia i łamanie się opłatkiem pozwala nam odkryć w drugim człowieku siostrę i brata - mówił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik podczas organizowanej przez Caritas w Lublinie Wigilii Miłosierdzia. Wzięło w niej udział około 500 osób.

REKLAMA

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ile dań na Wigilię? 12, 11 a może 9?

Metropolita powiedział, że Wigilia "chwyta za serce każdego człowieka", a na spotkanie organizowane przez Caritas przychodzą bardzo różni ludzie, którzy się nawet nie znają. - To chyba największa Wigilia w Lublinie. Cieszę się, że to wydarzenie staje się już powoli tradycją, że spotykamy się w tym miejscu, że możemy się przełamać opłatkiem. To przepiękny i głęboki symbol, który budzi w nas najpiękniejsze uczucia, pozwala nam wyciągnąć rękę do drugiego, także nieznanego człowieka i odkryć w nim siostrę i brata - mówił abp Budzik dziennikarzom.

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej