Łukasz Kobeszko: wobec chrześcijaństwa dominuje wrogość i obojętność
- Mamy przykłady radykalnej wrogości do chrześcijaństwa, było to modne w ostatnim czasie m.in. za sprawą Richarda Dawkinsa. Podobnie jest z obojętnością. Te dwie postawy dominują - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko, publicysta.
2019-12-29, 19:56
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 mówił m.in. o tym, że następuje sekularyzacja popkultury, zwłaszcza w kontekście Świąt Bożego Narodzenia.
Powiązany Artykuł
Kościoły chrześcijańskie w Niemczech tracą wiernych
- Po II wojnie światowej oraz po roku 1968, nastąpił większy proces laicyzacji, choć zagłębiając się w historię, ten proces jest dłuższy - zaczynając od rewolucji francuskiej. Jeśli popatrzymy na pieśni bożonarodzeniowe z lat 70. XX wieku, to tam jeszcze występowała ta chrześcijańska symbolika, to nie było tak ukrywane i wypłukiwane. Dziś mamy całą gamę piosenek na święta, które opowiadają o śniegu, dobrej zabawie, miłości, lecz są wprost pozbawione odniesień do kultury chrześcijańskiej - powiedział Łukasz Kobeszko.
>>> [PRZECZYTAJ TAKŻE] Papież Franciszek: Kościół nie może stać w miejscu
Publicysta przyznał w Polskim Radiu 24, że "w sferze publicznej może być dostępna symbolika chrześcijańska, tylko że na pewnych zasadach, byle nie urazić wyznawców islamu". - Mamy przykłady radykalnej wrogości do chrześcijaństwa, było to modne w ostatnim czasie m.in. za sprawą Richarda Dawkinsa. Podobnie jest z obojętnością. Te dwie postawy dominują. Pewien kod kulturowy został przerwany - dodał.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.
***
Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzący: Filip Memches
Gość: Łukasz Kobeszko, publicysta
REKLAMA
Data emisji: 29.12.2019
Godzina emisji: 19.06
PR24/dn
REKLAMA