Truskawa: Jarosław Kaczyński jest politycznym zwycięzcą minionego roku

- Prezes PiS doprowadził do kolejnych samodzielnych rządów, a należy pamiętać, że do niedopuszczenia do tego sukcesu pracowała niemal cała scena polityczna - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

2019-12-29, 13:52

Truskawa: Jarosław Kaczyński jest politycznym zwycięzcą minionego roku
Jarosław Kaczyński. Foto: Twitter/Prawo i Sprawiedliwość/pisorgpl

Posłuchaj

Tomasz Truskawa: pozycja Putina nie jest już taka jak kilka lat temu (Temat Dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 podsumował rok 2019 w polityce i wskazał dla kogo ze świata polityki ten rok był mniej lub bardziej udany. - Absolutnym zwycięzcą politycznym minionego roku jest Jarosław Kaczyński, który doprowadził do kolejnych samodzielnych rządów PiS. Należy pamiętać, że do niedopuszczenia do tego sukcesu pracowała niemal cała scena polityczna za wyjątkiem partii rządzącej. To dowód na to, że planowanie na lata ma przyszłość. Mam nadzieję, że ten sukces zostanie powtórzony w wyborach prezydenckich - przyznał. 

Utracona tożsamość

- Grzegorz Schetyna poniósł pewne porażki, ale nie oznacza to, że jest największym przegranym. Moim zdaniem jest nim Paweł Kukiz, który stracił tożsamość swojego ugrupowania. Platforma Obywatelska z kolei nie potrafiła do końca się określić. Obawa przed porażką i przed tym jak Polacy przyjmą kandydatkę PO do wyborów prezydenckich również nie zachęca ludzi do głosowania na nich - stwierdził publicysta.

Powiązany Artykuł

Arłukowicz tt screen-1200.jpg
Bartosz Arłukowicz podjął decyzję. Wystartuje w wyborach na przewodniczącego PO

- Nie widziałbym Donalda Tuska w roli przywódcy nowej formacji. Bardziej nadaje się na patrona. Nowy projekt to wielka niewiadoma. Pytanie czy nowe władze w PO, o ile będą, mają szansę na zreformowanie tego ugrupowania. Do wyborów prezydenckich PO będzie musiała podjąć decyzję czy istnieje dalej, bo inaczej zadecyduje za nich rzeczywistość polityczna - prognozował. 

REKLAMA

Rozmówca jest również zdania, że konflikt polityczny w 2020 może się jeszcze zaostrzyć. - Niestety w użytku będzie słowo "praworządność" i "konstytucja" i z tymi hasłami będziemy mieli do czynienia w kampanii prezydenckiej. Wywieszanie tych hasła przy okazji różnych wystąpień pokazuje jak przedmiotowo opozycja traktuje te elementy, jakimi są konstytucja i praworządność - zauważył.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Donald Tusk: Platforma Obywatelska przeżywa kryzys zaufania

- Opozycja nie tyle będzie liczyła na zbiorowość i masowość protestów. Obawiam się, że te manifestacje mogą być głośniejsze, a co gorsza, bardziej agresywne. To wszystko podlane sosem emocji w kampanii wyborczej może prowadzić do zachowań nieakceptowalnych w przestrzeni publicznej - dodał. 

"Rosjanie szukają wroga zewnętrznego"

Tematem rozmowy była także wypowiedź Władimira Putina o tym, że Rosja nie napadła Polski w 1939 r. - Jest kilka powodów, dla których Władimir Putin tak określił polską politykę z 1939 r. Jednym z powodów jest słabnąca pozycja Putina w samej Rosji. Nie jest już ona taka jak kilka lat temu, o czym świadczą narastające protesty, problemy wewnętrzne i korupcyjne, a ponadto Rosja poniosła ogromną porażkę wizerunkową w efekcie afery dopingowej. W efekcie Rosjanie szukają wroga zewnętrznego - zwrócił uwagę. 

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Putin shutterstock 1200.jpg
Jan Pietrzak: państwo polskie musi mieć specjalną komórkę która będzie walczyć z sowieckimi kłamstwami

- Patrząc na rosyjskie programy publicystyczne, wojna z Ameryką jest delikatna, ale już w przypadku Ukrainy przypomina to rosyjską propagandę kapitalistyczną. Nastąpił także gwałtowny atak wobec Polski uzasadniony tym, że Polska sprzeciwia się Francji, która będzie próbowała zgłosić zniesienie sankcji wobec Rosji. Opłaca się to Francji, bo może im to pomóc w zapaści gospodarczej i może wygrać na tym w rywalizacji z Niemcami. Zaatakowanie Polski może przyczynić się do tego, że Francuzi zgłoszą koncepcję odejścia od sankcji dla Rosji - zaznaczył.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Wiceszef MSZ: słowa prezydenta Rosji godzą w dobre imię Polaków

Zdaniem Tomasza Truskawy "musimy grać w taką grę. Wypowiedź Putina to tylko jeden z elementów przywracania tożsamości historycznej ZSRS. Jeśli będziemy milczeć wobec takiej retoryki, damy się zepchnąć do narożnika. Należy przeciwstawiać się takim słowom, bo to takie samo fałszowanie historii jak w przypadku "polskich obozów koncentracyjnych". Przydałaby się także odpowiedź publicystyczna, np. odpowiedni cykl audycji w telewizji publicznej lub w telewizji Biełsat. Warto też otworzyć na nowym poziomie dialog polsko-ukraiński". 

- Nie jest to pierwsza tego typu wypowiedź Putina i polityków Federacji Rosyjskiej, tym niemniej państwo polskie musi bronić się formułą informacyjno-dyplomatyczną - podsumował. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
Gość: Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa)
Data emisji: 29.12.2019
Godzina emisji: 13.06

PR24/PAP/pkr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej