Granice satyry. Skandal wokół piosenki o babci - "nieekologicznej świni"

Niemiecka regionalna rozgłośnia WDR2 wywołała skandal, zamieszczając w sieci przeróbkę dziecięcej piosenki o babci, która nazywana jest "nieekologiczną świnią", ponieważ szkodzi środowisku. Po fali krytyki nagranie usunięto, a radio wystosowało przeprosiny. Sprawę komentuje niemiecka prasa.

2019-12-30, 11:46

Granice satyry. Skandal wokół piosenki o babci - "nieekologicznej świni"
Zdj. ilustracyjne. Foto: pixabay/public domain

Na krótkim nagraniu wideo opublikowanym przez WDR2 chór dziecięcy śpiewa zmienioną wersję popularnego w Niemczech utworu "Moja babcia jeździ motorem po kurniku". Zmieniona wersja jest swojego rodzaju katalogiem "grzechów" ekologicznych, która popełnia babcia, nazywana "nieekologiczną świnią".

Powiązany Artykuł

Projekt bez tytułu 1200.jpg
Greta Thunberg przyłapana na manipulacji? Niemiecka kolej odpowiada

Oprócz jeżdżenia motorem po kurniku i po domu starców oraz spalania 1000 litrów paliwa miesięcznie, "babcia" ma też SUV-a, którym rozjeżdża staruszków. Codziennie je też mięso z dyskontów, które "kosztuje tyle co nic". Co prawda, "babcia" nie lata już samolotami, ale 10 razy do roku wypływa w rejs wycieczkowcem.

Nagranie wywołało skandal. W sobotę wieczorem kierownik WDR2 Tom Buhrow poinformował o usunięciu piosenki z sieci i przeprosił. - Wideo z nieszczęsną piosenką o babci było błędem. Przepraszam za nie bez żadnego "ale" - oświadczył.

"Satyra może wszystko"

Piosenka o "babci" została skomentowana przez niemiecką prasę. "Satyra może wszystko" - twierdzi "Frankfurter Rundschau. Gazeta uważa, że właśnie z tego powodu wolno dzieciom śpiewać o babci jako "ekologicznej świni". Zdaniem dziennika, większość "babć" jest jednak mniej nastawiona na konsumpcję niż młodzi ludzie, zaś podburzanie pokoleń przeciwko sobie nie prowadzi do niczego dobrego. Według gazety, nie jest prawdą, że "starzy" ponoszą odpowiedzialność za problemy ekologiczne. Rzeczywistość jest bardziej złożona. I satyra powinna to odzwierciedlać" - czytamy w komentarzu.

REKLAMA

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Antoni Macierewicz: ekologii nie wolno krytykować? To szaleństwo

Z kolei "Frankenpost" oburza się na ton, jaki wprowadziła do debaty klimatycznej satyryczna piosenka."Zarzuty wobec starszego pokolenia to nic innego jak polemika w najgorszym stylu. Widać w tym nieznośną pyszałkowatość aktywistów, którym brakuje jakiegokolwiek poszanowania innych opinii" - pisze gazeta. Podkreśla też, że piosenka ośmieszała babcie.

Powiązany Artykuł

clarkson thunberg 1200 pap.jpg
Jeremy Clarkson zaatakował Gretę Thunberg. Dziennikarz nie przebierał w słowach

Zdaniem "Sueddeutsche Zeitung", oburzenia piosenką o babci nie byłoby, gdyby nie zahaczała o realny problem. Debata o tym, co należy zrobić w obliczu ocieplenia klimatu, jest rzeczywiście przedstawiana jako konflikt pokoleń" - napisano.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Protesty w Niemczech. Ekolodzy zablokowali kopalnie węgla brunatnego

REKLAMA

Na portalu zeit.de czytamy, że "Potrzeba pewnej gotowości do zidiocenia, by uznać tę piosenkę za atak na rodzinę. Albo użytkownikom mediów społecznościowych odjęło ostatnie resztki zdolności do abstrakcyjnego myślenia, choć akurat w to ciężko uwierzyć. A gdy członkowie Bundestagu w kontekście tej piosenki nawołują do »respektu przed starszymi«, zupełnie jakby respektem była rezygnacja z wszelkiej krytyki, jest to tak samo zabawne jak podnieceni użytkownicy Twittera, którzy zadają retoryczne pytanie, co wolno satyrze".

Głównie negatywne komentarze

Nagranie piosenki o "babci" jest też szeroko komentowane w mediach społecznościowych. Na Facebooku zebrało 15 tys., głównie negatywnych, komentarzy.

"Redakcja przekroczyła granice dobrego smaku i szacunku wobec starszych ludzi" - napisał jeden z komentujących, premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet (CDU). Z kolei były dyrektor miejsca pamięci Berlin-Hohenschoenhausen, gdzie mieściło się więzienie Stasi, zwrócił uwagę, że "polityczna indoktrynacja dzieci to specjalność reżimów totalitarnych".

dw.com, PAP, paw/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej