Mariusz Błaszczak: nie ma bezpośredniego zagrożenia dla polskich żołnierzy w Iraku
- Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla naszych żołnierzy w Iraku. Jest pewne napięcie, dlatego misja szkoleniowa NATO na razie została zawieszona, ale będzie jednak kontynuowana - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że liczy się to, by przeciwdziałać zagrożeniom związanym z tzw. Państwem Islamskim.
2020-01-07, 21:55
Mariusz Błaszczak był pytany w TVP Info o bezpieczeństwo polskich żołnierzy, którzy są w ramach misji szkoleniowej w Iraku.
Powiązany Artykuł
Premier Iraku: dostałem list od USA o wycofaniu wojsk z naszego kraju
- Naszym żołnierzom nie zagraża żadne bezpośrednie zagrożenie. Jesteśmy wspólnie w ramach NATO w Iraku i ta misja będzie kontynuowana. W poniedziałek odbyło się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej i wszyscy opowiedzieli się za kontynuacją misji. W związku z tym, że mamy pewne napięcie, ta misja będzie zawieszona, ale będzie później kontynuowana. Ważne jest to, żebyśmy wszyscy razem zabiegali o to, by przeciwdziałać wszystkiemu, co jest związane z Państwem Islamskim i zagrożeniami z jego strony na Bliskim Wschodzie - powiedział szef MON.
Ponad 200 polskich żołnierzy w Iraku
Podkreślił, że misja, w ramach której służą polscy żołnierze w Iraku, ma charakter szkoleniowy. Przypomniał, że tzw. Państwo Islamskie jest odpowiedzialne za zamachy terrorystyczne na całym świecie. - Dlatego wspólny wysiłek państw NATO służy także temu, żeby zapewnić bezpieczeństwo również w Europie. Nasze zaangażowanie w ramach NATO służy bezpieczeństwu Polski, bo jesteśmy solidarni wobec naszych sojuszników - zaznaczył.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Irak "wyprosi" Amerykanów z kraju? Donald Trump: będą surowe sankcje
Pytany, ilu polskich żołnierzy służy w misji szkoleniowej w Iraku, Mariusz Błaszczak powiedział, że jest ich "ponad dwustu". Na uwagę, że iracki parlament wyraził oczekiwanie, by siły NATO opuściły ten kraj, szef MON podkreślił, że "to jest decyzja rządu irackiego, a takiej decyzji nie ma".
Powiązany Artykuł
80 mln dolarów za głowę Trumpa. Irańczycy chcą wyznaczyć nagrodę
NATO utrzymuje w Iraku misję szkoleniową, w której uczestniczy polskie wojsko. Polacy odpowiadają za szkolenie irackich żołnierzy w obsłudze i naprawach poradzieckiego sprzętu i uzbrojenia. Polski kontyngent wojskowy służy też szkoleniami i doradztwem siłom jordańskim w zwalczaniu tzw. Państwa Islamskiego, działając w ramach globalnej koalicji przeciw IS. Zgodnie z postanowieniem prezydenta liczebność PKW w Iraku może wynieść do 350 żołnierzy i pracowników wojska.
Iran zapowiedział odwet
REKLAMA
W ubiegłym tygodniu w ataku przeprowadzonym przez USA w Bagdadzie, wraz z kilkoma innymi osobami zginęli irański generał Ghasem Sulejmani dowodzący wchodzącymi w skład Strażników Rewolucji brygadami Al-Kuds i dowódca proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis. Iran zapowiedział, że "USA poniosą odpowiedzialność za wszelkie konsekwencje tego zbójeckiego awanturnictwa".
bb
REKLAMA