Temat praworządności w Polsce może się pojawić na posiedzeniu Komisji Europejskiej
- Jeśli chodzi o kwestie praworządności, to jest szeroko prowadzony dialog z Polską i wszystkie kanały komunikacji są otwarte w tej sprawie - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej pytana o ewentualne decyzje Brukseli dotyczące systemu sądownictwa.
2020-01-13, 16:46
Posłuchaj
Dana Spinant poinformowała, że tematu praworządności w Polsce nie ma w agendzie jutrzejszego posiedzenia komisarzy, ale dodała że program może być zmieniony i nowe punkty mogą być dopisane jeśli tak uzna przewodnicząca Komisji.
Powiązany Artykuł
Dziś na spotkaniu szefów gabinetów komisarzy przedstawiciel Ursuli von der Leyen powiedział, że temat praworządności w Polsce może się pojawić na jutrzejszym posiedzeniu Komisji - ustaliła nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
- Jeśli chodzi o kwestie praworządności, to jest szeroko prowadzony dialog z Polską i wszystkie kanały komunikacji są otwarte w tej sprawie - powiedziała rzeczniczka Komisji.
REKLAMA
KE zawiesi działalność izby dyscyplinarnej?
Drugi rzecznik dodał, że Komisja uważnie monitoruje sytuację. - Jeśli będzie to konieczne wykorzystamy wszystkie opcje, by zagwarantować niezależność systemu sądownictwa w Polsce - powiedział Stefan de Keersmaecker.
Nikt w Komisji nie potwierdza weekendowych doniesień holenderskiego dziennikarza z gazety Volkskrant, że jutro Komisja ma zdecydować o środkach tymczasowych i skierować wniosek do unijnego Trybunału Sprawiedliwości o zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego do czasu rozpatrzenia skargi Komisji.
Powiązany Artykuł
Bruksela zaskarżyła system odpowiedzialności dyscyplinarnej w październiku ubiegłego roku. Uznała, że jest on zagrożeniem dla niezawisłości sędziowskiej.
Argumentowała, że nie gwarantuje on bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków. Polski rząd wielokrotnie odrzucał wszystkie zastrzeżenia Komisji. Zapewniał o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej.
REKLAMA
pkur
REKLAMA