Polska kolej otworzy się na konkurencję z zagranicy? Rząd zajmie się pakietem zmian

Rząd zajmie się na dzisiejszym posiedzeniu konkurencyjnością na kolei. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało pakiet zmian, które mają otworzyć Polskę na konkurencję z zagranicy. Nowe przepisy mają dostosować nasze prawo do wymogów unijnych.

2020-01-14, 08:22

Polska kolej otworzy się na konkurencję z zagranicy? Rząd zajmie się pakietem zmian

Posłuchaj

Rząd zajmie się konkurencją na kolei. Relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W 2017 roku unijne instytucje przyjęły tak zwany czwarty pakiet kolejowy. Jego celem jest zmobilizowanie poszczególnych krajów Unii Europejskiej do otwarcia swoich rynków na konkurencję. Dziś w Polsce poszczególni przewoźnicy mają faktyczny monopol na większości tras kolejowych w kraju.

Unijne przepisy mają między innymi wymusić przetargi na wybór przewoźnika na danej trasie, która jest dotowana przez rząd lub samorząd. Do takiego przetargu mieliby być dopuszczane także zagraniczne firmy.

Powiązany Artykuł

shutterstock_kolej-1200.jpg
Wiele zmian na kolei. PKP PLK podsumowuje program modernizacji

Wzbogacona oferta dla pasażerów

W zamyśle unijnych urzędników dopuszczenie konkurencji powinno wywołać efekt, który można obserwować na rynku lotniczym. Po otwarciu polskiego nieba w 2004 roku na nasz rynek weszły prywatne, w tym zagraniczne firmy.

Oferta dla pasażerów wzbogaciła się, a ceny biletów spadły. Od 16 lat liczba pasażerów korzystających w Polsce z usług przewoźników lotniczych systematycznie rośnie.

REKLAMA

W myśl unijnych zaleceń europejskie rynki na prywatne przewozy powinny się otworzyć w grudniu tego roku. Jeśli rząd zatwierdzi zmiany w ustawie o transporcie kolejowym, projekt trafi do parlamentu.

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej