"Miłość w czasach rewolucji" Wanga Xiaobo
- Cechą najbardziej wartościowej literatury chińskiej jest wielogłos, skradający się z kompletnie różnych wrażliwości, z szukania nowego języka dla opisania rzeczywistości tak strasznej, że przeorała dusze tych ludzi albo tak odstającej od rzeczywistości opisywanej przez innych pisarzy – mówiła w Polskim Radiu 24 redaktor Elżbieta Brzozowska z wydawnictw PIW.
2020-01-14, 07:01
Posłuchaj
Wang Xiaobo (1952-1997) był nazywany "czarnym koniem" literatury chińskiej – uwielbiany przez czytelników, nie pasował do żadnej z kategorii literackich, co sprowadzało na niego niemało krytyki, która ostatecznie przyczyniła się do przedwczesnej śmierci.
Elżbieta Brzozowska podkreśliła, że literatura Dalekiego Wschodu jest nie tylko fascynująca przez swoją egzotykę. - To literatura najwyższych lotów, można tylko ubolewać nad faktem, że przez lata była zaniedbywana i kierowana tylko w stronę najbardziej bestsellerowych tytułów i pozycji - mówiła.
Redaktor zauważyła, że także autor "Miłości w czasach rewolucji" w swojej twórczości poszukuje zupełnie nowych środków literackich. - Wang Xiaobo wymyka się absolutnie wszystkim, nie daje się zawłaszczyć żadnej grupie. Unika np. pisania np. o intelektualistach jako ofiarach rewolucji kulturalnej, a jest to dość oczywisty, wydawałoby się, trop, którym mogłaby podążyć literatura rozliczeniowa – dodała.
Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.
REKLAMA
***
Audycja: Rozpruwacz kulturalny
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: Elżbieta Brzozowska
REKLAMA
Data emisji: 13.01.2020
Godzina emisji: 23.35
PR24/ka/mat. prom.
REKLAMA