Strasburg: Komisja Europejska o prawach obywateli po brexicie

Ochrona praw obywateli jest najważniejszym elementem porozumienia brexitowego - zapewniali w Strasburgu przedstawiciele Komisji Europejskiej. W Parlamencie Europejskim przedstawiono raport, z którego wynika, że dotąd 2,5 miliona obywateli unijnej 27. złożyło wniosek o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Większość wniosków rozpatrzono już pozytywnie - twierdzi Komisja.

2020-01-14, 16:37

Strasburg: Komisja Europejska o prawach obywateli po brexicie

Unijny negocjator do spraw wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Michel Barnier mówił we wtorek w Strasburgu, że Komisja będzie przyglądała się temu, czy Brytyjczycy respektują zawarte porozumienia dotyczące praw obywateli.

Powiązany Artykuł

brexit FREE 1200.jpg
Brexit. Sondaż: Polacy obawiają się wzrostu niechęci do imigrantów w Wielkiej Brytanii

- Komisja będzie szczególnie uważnie przyglądała się sytuacjom, w których obywatele Unii będą mieli kłopoty w uzyskaniu nowego statusu osoby osiedlonej. Oczekujemy od władz brytyjskich, że będą pomagały mieszkańcom w spełnieniu wszystkich formalnych wymogów, ale też, że przyjmą wnioski, które z uzasadnionych powodów wpłyną po terminie - powiedział Barnier.

Z 3,5 miliona obywateli unijnej 27. mieszkających w Wielkiej Brytanii około miliona to Polacy. W krajach Europy kontynentalnej żyje tymczasem od 700 tysięcy do miliona Brytyjczyków.

mg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej