Kaleta: nowelizacja ustaw sądowych ratuje Polskę przed anarchią

- Ta dyskusja pokazała, że pilne uchwalenie tej ustawy jest niezbędne, a jeśli wejdzie ona w życie, to gwarantuję, że będziemy konsekwentnie zmieniać polskie sądownictwo - powiedział w Senacie wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

2020-01-17, 15:00

Kaleta: nowelizacja ustaw sądowych ratuje Polskę przed anarchią

Jego zdaniem uchwalenie tej noweli jest niezbędne do zachowania stabilności systemu prawnego. Po wystąpieniu wiceministra Kalety ogłoszono przerwę w obradach Senatu.

Powiązany Artykuł

romanowski marcin 1200.jpg
Romanowski o Komisji Weneckiej: ta grupa osób przyjechała do Polski półprywatnie

Wystąpienie wiceministra

- Ta dyskusja pokazała, że pilne uchwalenie tej ustawy jest niezbędne, a jeśli ta ustawa wejdzie w życie, to gwarantuję, że konsekwentnie będziemy zmieniać polskie sądownictwo. (...) Jeszcze wiele lat przed nami, wiele ważnych ustaw - powiedział na zakończenie senackiej debaty Sebastian Kaleta.

Wiceszef MS w wystąpieniu podkreślił, że ustawa ta reguluje tylko tę część funkcjonowania sędziów, która dotyczy uprawnień sędziego do podważania statusu innych sędziów. - To jest odebranie sędziom prawa, które sobie uzurpują do decydowania, czy w Polsce rządzi konstytucja i demokracja, czy sędzia rejonowy - mówił Sebastian Kaleta.

REKLAMA

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Stanisław Karczewski o opinii Komisji Weneckiej: o tym, co mamy robić, decydują wyborcy

Polityk podkreślił, że rozpatrywana nowelizacja nie jest "ustawą kagańcową". - Ta ustawa ratuje nasze państwo przed wielkim chaosem, destabilizacją i anarchią - oświadczył wiceminister.

Ustawa stabilizująca

Według niego ustawa ta "stabilizuje polski system prawny, stabilizuje go przed anarchią, chroni system prawny przed możliwością podważania każdego wyroku wydanego przez ostatnie 30 lat".

Sebastian Kaleta wskazał też, że w nowelizacji ustaw sądowych "nie ma żadnego nowego uprawnienia, które przysługiwałoby ministrowi sprawiedliwości".

REKLAMA

Zwracając się do opozycji Kaleta powiedział, że jej przedstawiciele troszczą się wyłącznie o to, żeby sędziowie nie odpowiadali przed Izbą Dyscyplinarną SN i żeby sędziowie mieli wyłączny wpływ na obsadę stanowisk sędziowskich.

Według niego uchwalenie tej ustawy jest niezbędne, żeby została zachowana stabilność systemu prawnego.

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej