Magdalena Sroka: sędziowie nie mogą zajmować się zmianami ustrojowymi

- Zmierzamy do tego, by sędziowie orzekali w sprawach bezstronnie, by wydawali wyroki, z którymi nie będzie się dyskutowało. To ich zadanie. Nie mogą natomiast podważać legalności innych sędziów, ich wyboru - powiedziała Magdalena Sroka z Porozumienia. - Stoimy twardo na stanowisku, że zmiany w ustroju sądowym są potrzebne - dodała.  

2020-01-22, 20:31

Magdalena Sroka: sędziowie nie mogą zajmować się zmianami ustrojowymi
Magdalena Sroka. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

Magdalena Sroka o reformie wymiaru sprawiedliwości ("Stan rzeczy")
+
Dodaj do playlisty

W polskiej debacie publicznej nie spada temperatura sporu dotyczącego reformy wymiaru sprawiedliwości. Punktem zapalnym jest ustawa o reformie sądów powszechnych, którą opozycja i część środowisk sędziowskich określa mianem "represyjnej" lub "kagańcowej".

Powiązany Artykuł

1200_sędzia_PAP.jpg
"Narzędzie zemsty pewnego środowiska". Karnkowski o projekcie senackim ws. KRS

"Zmiany zostaną przeprowadzone"

Zdaniem Magdaleny Sroki, wspomniana ustawa jest potrzebna. Zaznaczyła, że polskie społeczeństwo, w znacznej części, oczekuje zmian w ustroju sądowym, a większość parlamentarna, która została wybrana, ma prawo do tego, by wprowadzić odpowiednie rozwiązania.

- Stoimy twardo na stanowisku, że takie zmiany są potrzebne. Zostaną przeprowadzone. Większość obywateli wybrała Zjednoczoną Prawicę, by dalej kierowała Polską dlatego mamy mandat do tego, żeby zmieniać ustrój sądowniczy - wskazała poseł.

Bezdyskusyjne wyroki zadaniem sędziów

Powiązany Artykuł

senat1200.jpg
Suski o ustawie sądowej: PiS przywraca praworządność

Jak podkreśliła rozmówczyni Polskiego Radia 24, celem obecnego rządu jest to, by sędziowie orzekali w sprawach bezstronniczo, bez podpierania się poglądami politycznymi, a także by wydawali wyroki, z którymi nie będzie się dyskutowało.

REKLAMA

- Są do tego zobligowani, to ich zadanie. Nie mogą natomiast podważać legalności innych sędziów, ich wyboru. Nie mogą zajmować się zmianami ustrojowymi, a także mówić czy taka, a nie inna ustawa może zostać przeprowadzona, czy będą ją respektować, czy nie będą. Nie należy to do ich kompetencji. To zadaniem parlamentu jest tworzenie prawa - zaznaczyła.

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Piotr Nisztor
Gość: Magdalena Sroka, Porozumienie
Data emisji: 22.01.2020
Godzina emisji: 19.10

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej