Donald Trump: 27 stycznia Narodowym Dniem Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz

Donald Trump zdecydował o ustanowieniu 27 stycznia 2020 roku Narodowym Dniem Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz. Proklamację w tej sprawie przekazał na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.

2020-01-27, 16:57

Donald Trump: 27 stycznia Narodowym Dniem Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz

Posłuchaj

Donald Trump ustanowił 27 stycznia Narodowym Dniem Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Trump wezwał wszystkich Amerykanów do obchodzenia tego dnia specjalnymi programami, ceremoniami, modlitwami i wspomnieniami poświęconymi zarówno ofiarom Holokaustu i prześladowań nazistów, jak i "tym mężczyznom i kobietom, którzy pomogli uwolnić ofiary tego okrucieństwa".

Powiązany Artykuł

duda-auschwitz-1200-pap.jpg
Prezydent: mamy zobowiązanie pielęgnować pamięć i strzec prawdy o tym, co się tutaj wydarzyło

"W 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz wspominamy sześć milionów Żydów, którzy zginęli w Holokauście i składamy cześć amerykańskim żołnierzom i innym siłom alianckim, które walczyły niestrudzenie, by pokonać nazistowski reżim"- napisał amerykański prezydent w proklamacji.

"Oddanie walce z antysemityzmem"

"Zapewniamy także o oddaniu się walce z antysemityzmem i pamiętamy o dwóch słowach, o których pamiętać zawsze trzeba: »nigdy więcej«" - czytamy.

Trump napisał, że "naziści wprowadzili systematyczny i metodyczny plan zgładzenia narodu żydowskiego i innych ludzi, których uważali za niepożądanych". "Dwóch na trzech Żydów w Europie i miliony innych ludzi zostało zamordowanych. Byli wysyłani do gett, obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, gdzie byli prześladowani, więzieni, głodzeni, torturowani i zabijani. To po prostu nie do pomyślenia, że takie barbarzyństwo wydarzyło się zaledwie 75 lat temu" - dodał prezydent USA.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Była więźniarka Auschwitz: w diabelskim świecie godność człowieka była niczym

Trump stwierdził, że osoby, które przeżyły Holokaust, wciąż przeżywają koszmary tego doświadczenia. "Tym, których przepełnia nienawiść, nie może się nigdy udać zminimalizowanie, zanegowanie czy wymazanie Holokaustu z naszej pamięci i z naszych podręczników historii. Mamy fundamentalny, zbiorowy obowiązek dopilnowania, by każde kolejne pokolenie znało prawdę" - napisał prezydent USA.

Powiązany Artykuł

polska_izrael1200.jpg
Prezydent Izraela: chcielibyśmy podać dziś rękę narodowi polskiemu

"Wyrażamy dług wdzięczności"

Dodał, że naród żydowski powstał z prochów Holokaustu, by zbudować współczesne państwo Izrael, które jest "wiecznym pomnikiem" jego siły. "Tym, którzy zabiegają o zniszczenie państwa Izrael i narodu żydowskiego, mówimy: »Nigdy więcej«".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Prawda o Holokauście nie może umrzeć". List prezydenta Andrzeja Dudy w "Washington Post"

REKLAMA

"Dziś czcimy pamięć o tych, którzy zginęli w Holokauście. Podziwiamy tych, którzy przeżyli i którzy zagwarantowali przetrwanie narodu żydowskiego. I wyrażamy dług wdzięczności, którego nigdy nie uda się spłacić, wobec naszych dzielnych żołnierzy, którzy poświęcili wszystko w imię wolności" - napisał Trump.

Mosbacher: naszym obowiązkiem jest pamięć

Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher napisała na Twitterze, że "naszym obowiązkiem jest pamiętać o ofiarach Holokaustu oraz edukować przyszłe pokolenia o tym tragicznym rozdziale historii".

"W 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau z największym szacunkiem oddajemy cześć pamięci tych, którzy zginęli" - napisała na Mosbacher.

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uchwaliło go w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie w 27 stycznia 1945 r.

REKLAMA

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej