Budżet UE. Wiceszef MSZ: Polska gotowa na długie negocjacje i otwarta na dialog
Polsce zależy na kompromisie, ale będzie pilnować swoich czerwonych linii - tak można podsumować stanowisko Warszawy w sprawie unijnego budżetu po 2020 roku. Przedstawił je w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
2020-01-27, 21:16
Posłuchaj
Zdaniem Pawła Jabłońskiego, na szczycie 20 lutego nie będzie jeszcze zgody w sprawie wydatków Wspólnoty na lata 2021-2027 i zapewne zostanie on przedłużony.Polska jest na to przygotowana - dodał wiceszef MSZ.
Powiązany Artykuł
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej z dwudniową wizytą w Polsce
"Sprawiedliwy rozwój" całego kontynentu
- Jesteśmy gotowi na długie negocjacje i otwarci na dialog, otwarci na porozumienie natomiast są pewne elementy naszego stanowiska negocjacyjnego, uzgodnionego zresztą z grupą Przyjaciół Spójności, które muszą znaleźć się w tym budżecie. Musimy zagwarantować, że Unia Europejska będzie dalej gwarantowała stabilny, zrównoważony, sprawiedliwy rozwój i przede wszystkim dążyła do spójności całego kontynentu - powiedział wiceminister Jabłoński.
Polska zapowiada, że podczas negocjacji w sprawie unijnego budżetu po 2020 roku będzie bronić polityki spójności przed cięciami wydatków. Warszawa uważa, że ograniczenia funduszy zaproponowane przez Komisję Europejską w maju 2018 roku są nie do zaakceptowania.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Rozsądek zwyciężył". UE wesprze finansowo ważne dla Polski inwestycje gazowe
REKLAMA
Bruksela zaproponowała prawie 20-procentowe cięcia. Dla Polski to o prawie 20 miliardów euro mniej w porównaniu z obecną perspektywą finansową.
mbl
REKLAMA