Najdokładniejsze zdjęcie Słońca w historii
To efekt pracy nowego słonecznego teleskopu "Daniel K Inouye" zlokalizowanego na szczycie wulkanu na hawajskiej wyspie Maui.
2020-01-30, 19:41
Posłuchaj
Powierzchnia Słońca, którą widać na zdjęciu wygląda, jak kukurydza lub gotująca się w garnku zupa.
Powiązany Artykuł
Pełnia i zaćmienie w jednym. Wilczy Księżyc już na niebie
Jak mówi doktor Weronika Śliwa kierownik planetarium w Centrum Nauki Kopernik, taki obraz wynika z zasad fizyki działających zarówno na ziemi, jak i w kosmosie.
- Na tym zdjęciu widzimy taki kipiący garnek, którym jest słońce. Energia, która powstaje w jądrze wydostaje się na zewnątrz i ochładza przy powierzchni. Te mechanizmy są takie same jak to co obserwujemy w życiu codziennym - powiedziała Weronika Śliwa.
Wielki teleskop
Nowy teleskop słoneczny ma zwierciadło o średnicy 4 metrów, największe tego typu w historii. Jest też chłodzony przez system rur mierzący kilka kilometrów. Dzięki lokalizacji na Hawajach teleskop wykorzystuje dużą przejrzystość powietrza oraz dobrą pogodę, typową dla tej części świata.
REKLAMA
Obserwacja Słońca jest ważna, ponieważ aktywność naszej gwiazdy bezpośrednio wpływa na życie na ziemi, a także na działanie sprzętów elektronicznych wykorzystywanych na co dzień. W przypadku gdy cykl słoneczny miałby być silniejszy niż zwykle to wszystkie firmy przesyłowe i podmioty mające satelity na orbicie okołoziemskiej muszą się na to odpowiednio przygotować.
- To są sprzęty, które od słońca zależą i przewidywanie tej aktywności jest dla nas niesłychanie ważne - powiedziała doktor Śliwa.
Teleskop pracuje w ramach Amerykańskiego Narodowego Obserwatorium Słońca. Koszt jego budowy to 344 milionów dolarów.
st
REKLAMA
REKLAMA