"Skutki będzie można ocenić najwcześniej za kilka lat". Politolog o brexicie
- Nie wiemy co się stanie w ciągu kilku kolejnych lat i nie wiemy też co się stanie z Unią Europejską. Trudno jest zatem mówić teraz w przypadku brexitu o błędzie czy braku błędu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
2020-01-31, 10:08
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 mówił o brexicie. - Skutki dzisiejszego brexitu będziemy mogli ocenić za kilka lat. Nie wiemy co się stanie po takim czasie i nie wiemy też co się stanie z Unią Europejską. Trudno jest zatem mówić o błędzie czy braku błędu. Brytyjczycy mają dużo narzędzi, aby potencjalny, negatywny efekt wyjścia z UE łagodzić - zaznaczył.
"Scenariusz Hitchcocka"
Powiązany Artykuł
Wiceszef MSZ: nasi obywatele zachowają swoje dotychczasowe prawa w Wielkiej Brytanii
- Jesteśmy na etapie opowieści, która realizowała się zgodnie ze scenariuszem Hitchcocka. Zwrotów akcji i napięć było bardzo dużo, a na końcu wydaje się, że jest to efekt determinacji brytyjskiej i dojrzałości tamtejszej demokracji. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie trwał przez kolejne 11 miesięcy - dodał.
Zdaniem prof. Reginii-Zacharskiego "Brytyjczycy jeszcze dziś mówiąc "Europa" myślą najpierw o kontynencie. To nie nowość w rzeczywistości unijnej. Proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE to będzie czas trudnych negocjacji. To istotny moment w procesie, który jeszcze potrwa i będzie miał jeszcze kolejne akty".
<<CZYTAJ TAKŻE>> Jakie wnioski wyciągnie UE z brexitu?
REKLAMA
- Wiele zależy od tego jak będzie konsumowany brexit dla Unii Europejskiej. Przez miniony rok słyszeliśmy głosy, że może być to katastrofa, że Wielka Brytania podupadnie. Mam jednak wrażenie, że Brytyjczycy zakładają z dużym optymizmem, że będzie to świeży powiew i na nowo będą budować się w różnych aspektach życia - uważa rozmówca.
"Niechęć do formuły"
Powiązany Artykuł
Zgorzelski: powinniśmy wykorzystać brexit do reaktywacji Trójkąta Weimarskiego
- Jeśli brexit nie okaże się katastrofą, może być to precedens, który może się powtórzyć. Głębokim fundamentem brexitu jest niechęć Brytyjczyków do formuły, w którą podąża UE - podkreślił.
- Nie cały chór Unii Europejskiej śpiewa jeden utwór. Są różne głosy i różne stosunki do koncepcji federacyjnych. Niektóre silniki w UE wejdą na wyższy bieg w dążeniu do federalizacji UE, zanim rzeczywiste skutki brexitu będzie można ocenić. Scenariuszów jest tutaj wiele i zobaczymy jak to będzie wyglądać - podsumował.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 31.01.2020
Godzina emisji: 09.33
PR24/pkr
REKLAMA