Dr Małgorzata Bonikowska: brexit dokonany, Brytyjczycy pozostają podzieleni

- To jest bardzo trudny moment dla Brytyjczyków. Premier Boris Johnson zapowiedział, że najważniejsze po brexicie będzie dla niego zjednoczenie narodu - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Studiów Międzynarodowych. Gościem był również dr Paweł Kowalski, europeista z Uniwersytetu SWPS.  

2020-02-02, 11:24

Dr Małgorzata Bonikowska: brexit dokonany, Brytyjczycy pozostają podzieleni

Posłuchaj

Dr Małgorzata Bonikowska o brexicie (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej w piątek o godz. 23.00 czasu londyńskiego, czyli o północy czasu środkowoeuropejskiego. Równocześnie zaczął się 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego relacje pozostaną w dużej mierze niezmienione, a obie strony powinny rozpocząć i zakończyć negocjacje w sprawie przyszłych relacji między Wielką Brytanią a UE, w tym przede wszystkim handlowych. - Nie zmienia to faktu, że Wielka Brytania wyszła z UE, politycznie nie ma już Brytyjczyków w Parlamencie Europejskim, szef brytyjskiego rządu nie będzie już się obecny na szczytach UE. Do końca okresu przejściowego Wielka Brytania ma natomiast obowiązek dokładania się do unijnego budżetu - tłumaczyła  dr Małgorzata Bonikowska.

Powiązany Artykuł

pap szkocja 1200.jpg
Premier Szkocji po brexicie: wrócimy do UE jako niepodległe państwo

Zjednoczone Królestwo jest państwem federalnym. Poszczególne części posiadają własną historię i specyficzne uwarunkowania. - Brexitowcy cieszą się, ale prawdę o tym, czy brexit był dobrym pomysłem pokażą najbliższe lata. Przekonamy się, czy mieli rację. Chodzi zwłaszcza o wyniki gospodarcze. Wielka Brytania jest piątą gospodarką świata, to duże społeczeństwo, które związane jest etosem Imperium Brytyjskiego. Oni patrzą inaczej na świat, ale świat się zmienił - podkreśliła ekspertka.

CZYTAJ TAKŻE: Aby jednak móc legalnie pozosta na wyspach po roku 2021, trzeba będzie mieć status osoby osiedlonej. W tym celu do połowy 2021 roku trzeba złożyć specjalny wniosek >>>

Gość Polskiego Radia 24 dodała, że Brytyjczycy pozostają podzieleni. - Badania opinii publicznej pokazują, że ponad 60 proc. Szkotów jest przeciwna wyjściu z UE. Natomiast umowa brexitowa powoduje, że mieszkańcom Irlandii Północnej bliżej będzie do Republiki Irlandii niż do własnego państwa, czyli Wielkiej Brytanii - zauważyła dr Małgorzata Bonikowska.

REKLAMA

Sen do imperium 

Natomiast dr Paweł Kowalski podkreślił, że po brexicie Wielka Brytania na nowo będzie budowała swoją pozycję w świecie. - Wielka Brytania była kiedyś nazywana "imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce". Nadzieje na odzyskanie dawnej potęgi są duże. Natomiast dziś w świecie liczą się USA, Chiny, Rosja i Unia Europejska. Pojedyncze państwa mają mniejsze znaczenie. Siła UE polega na wspólnocie, że wszelkie negocjacje z państwami trzecimi odbywają się en bloc - tłumaczył europeista. - Zakładam, że Wielka Brytania będzie unijną orbitą - dodał.  

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Wiesław Molak, Błażej Prośniewski

REKLAMA

Goście: dr Małgorzata Bonikowska, dr Paweł Kowalski

Data emisji: 02.02.2020

Godzina emisji: 08.36, 10.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej