Szef BBN: rozmowy prezydentów Polski i Francji spotkaniem dwóch wrażliwości

- Wizyta prezydenta Francji i jego rozmowy z polskim prezydentem będą spotkaniem dwóch wrażliwości, jeśli chodzi o zagrożenia ze wschodu i południa, relacje z Rosją i więzi transatlantyckie – powiedział szef BBN Paweł Soloch.

2020-02-03, 07:15

Szef BBN: rozmowy prezydentów Polski i Francji spotkaniem dwóch wrażliwości
Paweł Soloch. Foto: bbbn.gov.pl

W poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron rozpocznie dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Będzie to pierwsza wizyta prezydenta Macrona w Polsce.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Okazja do poprawy relacji. Emmanuel Macron z wizytą w Polsce

- Jest wola obu stron, aby poczynić pewne wspólne ustalenia, które przyczynią się do wytyczenia mapy drogowej na przyszłość – powiedział PAP Soloch.

Dodał, że chodzi m.in. o nawiązanie regularnej współpracy BBN z Sekretariatem Generalnym ds. Obrony i Bezpieczeństwa działającym przy premierze Francji.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

macron 1200 pap.jpg
Wizyta Emmanuela Macrona w Polsce. "Prezydent Francji spróbuje ożywić relacje"

Rozmowy o bezpieczeństwie, także energetycznym

Zapowiedział, że podczas rozmów zostaną poruszone i tematy związane z bezpieczeństwem, także energetycznym, rozumianym w kontekście współpracy europejskiej. - Dobrze, że do wizyty dochodzi – spotkają się dwaj prezydenci, którzy reprezentują i w pewnym sensie symbolizują dwie wrażliwości: z jednej strony – w przypadku prezydenta Francji – wrażliwość bardzo europejską, nastawioną przede wszystkim na Europę, z drugiej wrażliwość europejską, ale zarazem silnie proatlantycką. Zarazem spotyka się lider państwa o wrażliwości nakierowanej na południe, basen Morza Śródziemnego, a z drugiej prezydent, który zwraca uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, ale i UE – powiedział szef BBN.

Podkreślił, że "zarówno Polska, jak i Francja – choć w różnych proporcjach - mają podobny modus operandi, jeśli chodzi o wrażliwość południową i wschodnią". Zwrócił uwagę, że Francuzi obecni są w krajach bałtyckich, a Polacy angażują się w sprawy bezpieczeństwa militarnego także na południu. - Tutaj jest miejsce na współpracę czy pewne uzgodnienia, aczkolwiek musimy się nastawić na pewien proces, a nie jednorazowy przełom – zaznaczył.

"Pamiętamy wypowiedzi prezydenta Macrona na temat Rosji, znane są wypowiedzi Polski na temat relacji ze Stanami Zjednoczonymi, z którymi mamy bardzo dobre stosunki. Chodzi o to, by te dwie wrażliwości mogły się spotkać gdzieś w połowie drogi i znaleźć odzwierciedlenie we wspólnych projektach" – powiedział Soloch.

Zwiększone zaangażowanie w Eurokorpus

Przypomniał deklaracje Polski do zwiększenia zaangażowania w Eurokorpus i przyjęcie statusu państwa ramowego, „o ile Eurokorpus, który jest predestynowany zarówno do misji UE, jak i misji NATO, uwzględni również rekomendacje dowódcy wojsk NATO w Europie, dotyczące przygotowań tej struktury do działań w ramach Sojuszu”.

REKLAMA

Szef BBN wskazał także na Europejską Inicjatywę Interwencyjną pod przewodnictwem Francji, której celem jest zwiększenie strategicznej niezależności Europy w kwestiach obronności i bezpieczeństwa. - Jesteśmy tym zainteresowani, pod warunkiem, że będzie uwzględniony wymiar euroatlantycki – powiedział szef BBN.

Zadeklarował także otwarcie na współpracę przemysłów zbrojeniowych, przypominając projekt przyszłego europejskiego czołgu, który ma być realizowany pod wodzą Francji i Niemiec. - Również w ramach PESCO możemy znaleźć wspólne tematy – dodał.

- Ta wizyta świadczy o tym, że oba państwa – partnerzy w Unii i sojusznicy w NATO – z jednej strony nie mogą się nawzajem omijać. Francja jest znaczącym państwem w Europie i w NATO, Polska odgrywa ważną rolę regionalną, w wymiarze wschodnim i w relacjach transatlantyckich. Dobrze się dzieje, że ta wizyta dochodzi do skutku – powiedział szef BBN.

Powiązany Artykuł

PAP Błażej Spychalski 1200.jpg
Błażej Spychalski: prosiłbym prezydenta Macrona, by skupił się na problemach własnego kraju

Wspólne inicjatywy i projekty

- Myślimy o procesie, w którym będziemy szukali płaszczyzn, na których Francja z Polską będą mogły podejmować wspólne inicjatywy czy projekty, ale także w szerszym kontekście europejskim, przy czym my - strona polska – zwracamy także uwagę na kontekst transatlantycki – dodał.

REKLAMA

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> Pobrexitowa wizyta prezydenta Francji w Polsce. Ekspert: zmienia się układ sił UE i Macron ma swoje plany

Wyraził również zadowolenie z sygnałów o wznowieniu kontaktów w ramach Trójkąta Weimarskiego. - Spotkań jest więcej, oczywiście zwieńczeniem tego procesu byłoby spotkanie na szczeblu głów państw, ale i znalezienie konkretnych projektów. Okazuje się, że m.in. w kontekście brexitu i wyzwań od wschodu i południa ta formuła może nabrać większego znaczenia. Spodziewamy się, że prezydenci będą rozmawiali także na ten temat – powiedział szef BBN.

Polska będzie dwudziestym pierwszym z 27 krajów UE odwiedzonym przez prezydenta Macrona. Będą mu towarzyszyć ministrowie gospodarki i finansów Bruno Le Maire, minister obrony Florence Parly oraz transformacji ekologicznej Elizabeth Borne.

bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej