Wiceminister gospodarki morskiej: przekop Mierzei Wiślanej jest prawnie bezpieczny
- W sprawie inwestycji na Mierzei Wiślanej nie widzimy ścieżki formalnej, w której mogłoby się pojawić stanowisko Komisji europejskiej. Nie musimy o to pytać, to nie jest inwestycja, która miałaby znaczący negatywny wpływ - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Moskwa, wiceszefowa ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
2020-02-05, 16:19
Posłuchaj
Polska prowadzi inwestycję na mierzi wiślanej. Prace polegają na przekopaniu się przez mierzeję i otworzeniu nowej drogi wodnej z Bałtyku przez Zalew Wiślany do portu w Elblągu z pominięciem kontrolowanej przez Rosję cieśniny Pilawskiej. Polski rząd jest też w tej sprawie w dialogu z Komisją Europejską.
Powiązany Artykuł
Zatwierdzono harmonogram budowy przekopu Mierzei Wiślanej
"Dwa procesy" w dialogu z Unią Europejską
Jak mówiła gość Polskiego Radia 24,w tym dialogu "zachodzą dwa procesy". - Jeden to zarzut Komisji w odniesieniu do ustawy o ochronie środowiska i procedury uzgodnień środowiskowych i udziału organizacji pozarządowych w procesach sądowych. To jest postępowanie dotyczące nie tylko tej konkretnej ustawy o mierzei, ale wszystkich specustaw, które miały przyjętą specjalną ścieżkę w tym zakresie. Głównym zarzutem jest udział organizacji pozarządowej i możliwości wstrzymania inwestycji - mówiła wiceszefowa resortu gospodarki morskiej.
Wiceszefowa MGMiŻŚ mówiła, że Polska jest także w dialogu z Komisją Europejską w kontekście stricte przekopu mierzei. - Po kilku spotkaniach w minionym roku, które dotyczyły części środowiskowej i elementu bezpieczeństwa, nic więcej od komisji do naszego ministerstwa i innych organów nie wpłynęło - zaznaczyła.
REKLAMA
Jak wyjaśniała Anna Moskwa, "nie jesteśmy w sporze sądowym z Komisją Europejską, nie jesteśmy w procedurze oficjalnej". - Nie mamy obowiązku występowania do komisji o opinię. Mamy decyzję środowiskową z rygorem natychmiastowej wykonalności i zgodnie z tą decyzję realizujemy inwestycję. Jest ona prowadzona zgodnie z prawem - i krajowym, i europejskim - argumentowała.
Powiązany Artykuł
Łukasz Greinke: Port Gdański staje się oknem dla polskiej gospodarki
"Czujemy się bezpieczni"
- Widzimy zaostrzenie podejścia środowiskowego Komisji Europejskiej, w szczególności niemile widziane są inwestycje wodne - mówiła. - Czujemy się bezpieczni od strony formalno-prawnej, a to się wydaje najważniejsze - podkreśliła Anna Moskwa.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] M. Gróbarczyk o priorytetach: wzmocnienie portów, Mierzeja Wiślana, retencja
W audycji także o suszy i potrzebie gospodarowania deszczówką, o energii offshore, a także o setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem, przypadającej 10 lutego. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.
REKLAMA
***
Audycja: "Gość PR24"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Anna Moskwa (wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej)
Data emisji: 05.02.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 15.33
mbl
REKLAMA