Silny wiatr nadal groźny w kilku województwach. IMGW ostrzega

Silny wiatr nadal może zagrażać północy i zachodowi Polski - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W województwach pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubuskim obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne 1. stopnia.

2020-02-12, 19:02

Silny wiatr nadal groźny w kilku województwach. IMGW ostrzega
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Christian Mueller

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem także w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego.

- Najsilniej wieje na północy Polski - mówi Jakub Gawron, dyżurny synoptyk IMGW. Najsilniejsze porywy wiatru dochodzą do 90 kilometrów na godzinę. Na zachodzie i częściowo na południu Polski porywy wiatru sięgają do 70 kilometrów na godzinę. - Należy się mieć na baczności ponieważ te porywy wiatru mogą być niebezpieczne - powiedział Jakub Gawron.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Na Bałtyku sztorm

IMGW ostrzega mieszkańców wybrzeża, województwa pomorskiego przed wezbraniami, które mogą doprowadzić do przekroczenia stanów alarmowych. Ponadto na terenie całego kraju występują przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Jest pochmurno, częściowe przejaśnienia występują jedynie na południu.

REKLAMA

Od jutra pogoda ma się poprawić, jednak w niedzielę spodziewane jest kolejne załamanie pogody - opady oraz silny wiatr.

Intensywne opady śniegu i wiatr w Tatrach

Powiązany Artykuł

wichury 1200 pap.jpg
Wichury nad Polską. Ostrzeżenia IMGW dla 9 województw

W Tatrach wiatr zaczął w środę słabnąć, w porywach na szczytach osiąga prędkość do 50 km na godzinę. Jak informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN), warunki do wędrowania po tatrzańskich szlakach są niekorzystne.

"Świeży opad śniegu spowodował, że wiele szlaków jest nieprzetartych. Śnieg jest mokry i niezmrożony. Miejscami występują oblodzenia i jest ślisko" – czytamy w komunikacie turystycznym TPN.

W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne. Poruszanie się po wysokogórskich szlakach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach – przestrzegają ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

REKLAMA

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej