Fundusz Sprawiedliwej Transformacji UE. Wiemy, jakim miastom przyznano pieniądze

Dziewięć podregionów w Polsce z Górnego Śląska i Zagłębia, Dolnego Śląska oraz Wielkopolski ma otrzymać wsparcie z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Tak wynika z dokumentu opublikowanego dziś przez Komisję Europejską.

2020-02-26, 16:29

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji UE. Wiemy, jakim miastom przyznano pieniądze
Katowice. Foto: Shutterstock/Nahlik

Posłuchaj

Dziewięć podregionów w Polsce ma otrzymać wsparcie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na liście są miasta Katowice, Bielsko-Biała, Tychy, Rybnik, Gliwice, Bytom, Sosnowiec, a także Wałbrzych i Konin. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma wynieść 7,5 mld euro, dla Polski przewidziano 2 mld euro.

Powiązany Artykuł

komisja europejska free shutterstock 1200.jpg
Komisja Europejska przedstawiła szczegóły Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Lista regionów i podregionów, które mają dostać pomoc z funduszu, została opublikowana przez Komisję Europejską po raz pierwszy. Unijni eksperci napisali, że Śląsk i Zagłębie to największy region górniczy w Polsce. "Mimo odchodzenia od węgla od 1990 roku, wciąż lokalna gospodarka jest w dużym stopniu uzależniona od sektora górnictwa węglowego" - czytamy w analizie dotyczącej Polski.

>>>[JEDYNKA] Podział środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w Unii Europejskiej

Eksperci napisali, że w procesie transformacji energetycznej zagrożonych jest 78 tys. miejsc pracy. W Wałbrzychu na Dolnym Śląsku problemem jest niski poziom rozwoju gospodarczego, wysokie bezrobocie i zniszczona infrastruktura. Z kolei w Koninie w Wielkopolsce odejście od wydobycia węgla brunatnego oznaczałoby likwidację 6 tys. miejsc pracy.

REKLAMA

Duże firmy beneficjentami wsparcia

Wśród możliwych działań, które byłyby sfinansowane z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, jest wsparcie dla dużych firm, bo - jak tłumaczy Komisja - małe i średnie przedsiębiorstwa nie są w stanie zrekompensować kosztów transformacji. Potwierdziły się zatem nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej sprzed kilku tygodni, że Komisja godzi się na zmianę zasad przyznawania pomocy publicznej, by ze wsparcia na transformację energetyczną mogły skorzystać także duże firmy.

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej