Teresa Czerwińska wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Teresa Czerwińska z zarządu NBP, była minister finansów, została powołana od 1 marca br. na stanowisko wiceprezesa i członka komitetu zarządzającego Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

2020-02-27, 12:00

Teresa Czerwińska wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Teresa Czerwińska. Foto: Grzegorz Banaszak/REPORTER

"Rada Gubernatorów EBI mianowała Panią Czerwińską na wniosek polskiego ministra finansów" - czytamy w oficjalnym komunikacie Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

- Jestem zaszczycona, że mogę dołączyć do składu unijnego banku w decydującym dla tej instytucji momencie" - powiedziała po swoim wyborze Teresa Czerwińska. Podkreśliła, że EBI wspiera długoterminowe inwestycje w czterech obszarach priorytetowych: infrastruktury, klimatu i środowiska, innowacji oraz małych i średnich przedsiębiorstw. "W ten sposób przyczynia się do wzrostu dobrobytu, konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju terytorialnego krajów i regionów w Europie i poza nią - podkreśliła nowa wiceprezes  EBI. 

Teresa Czerwińska jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego Wydziału Nauk Społecznych (1997 r.) oraz Wydziału Zarządzania (1998 r.). Stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse uzyskała w 2010 roku.

Była gubernatorem z ramienia Polski m.in. w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (IMF), Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB), Europejskim Banku Inwestycyjnym. Była także członkiem Coalition of Finance Ministers for Climate Action (2019) oraz Insurance & Reinsurance Stakeholder Group przy European Insurance and Occupational Pensions Authority (EIOPA) (2015-2018).

REKLAMA


Teresa Czerwińska od stycznia 2018 r. do czerwca 2019 r. była ministrem finansów. 4 czerwca 2019 r. prezydent Andrzej Duda powołał ją na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Na początku lutego br. minister finansów Tadeusz Kościński przedstawił jej kandydaturę na stanowisko wiceprezesa EBI, członka komitetu zarządzającego banku.

Czym zajmuje się EBI ?

Od roku 1958 EBI zapewnia środki finansowe na projekty, które przyczynią się do osiągnięcia celów UE zarówno w UE, jak i poza jej granicami.

Komitet zarządzający EBI to organ wykonawczy banku, w skład którego wchodzą prezes i ośmiu wiceprezesów; zarządza bieżącym funkcjonowaniem banku. Rada Gubernatorów - składa się z ministrów finansów 27 państw członkowskich UE - powołuje członków komitetu zarządzającego. Określa ona ogólną politykę kredytową banku.


  •  zwiększać potencjał europejski w zakresie zatrudnienia i wzrostu gospodarczego
  •  wspierać działania w dziedzinie klimatu
  •  wspierać politykę unijną poza granicami UE.

REKLAMA

Co i jak pomaga sfinansować EBI?

EBI pozyskuje środki finansowe na rynkach kapitałowych i udziela kredytów na preferencyjnych warunkach na projekty wspierające cele UE. Około 90 proc. pożyczek jest udzielanych na terytorium UE. Bank nie korzysta z pieniędzy z budżetu UE.

  • Udzielanie kredytów – pożyczki stanowią około 90 proc. całkowitego zobowiązania finansowego. Beneficjentami są zarówno mniejsi, jak i więksi klienci. Udzielone wsparcie często przyczynia się do przyciągnięcia innych inwestorów.
  • Finansowanie łączone – umożliwia klientom połączenie finansowania uzyskanego z EBI z innymi finansami.
  • Doradztwo i pomoc techniczna – stanowi uzupełnienie mechanizmów finansowania EBI.

Kredyty wynoszące ponad 25 mln euro udzielane są bezpośrednio. W przypadku mniejszych kredytów EBI uruchamia linie kredytowe dla instytucji finansowych, które udzielają dalszych kredytów kredytobiorcom.

EBI podejmuje decyzje w zakresie udzielania i zaciągania kredytów na podstawie z jednej strony jakości projektów, a z drugiej możliwości oferowanych przez rynki finansowe. EBI ma szczegółowo określone priorytety dotyczące działalności kredytowej. Ponadto EBI wspiera politykę UE w dziedzinie rozwoju i współpracy w krajach na całym świecie.

EBI kontroluje EFI

Jako niezależny organ EBI sam podejmuje decyzje w zakresie udzielania i zaciągania kredytów. Współpracuje z innymi instytucjami UE, zwłaszcza z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą UE.

REKLAMA

EBI jest większościowym udziałowcem w Europejskim Funduszu Inwestycyjnym (EFI), w ramach którego finansowane są inwestycje w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP) przy wykorzystaniu kapitału wysokiego ryzyka i instrumentów finansowania opartych na podziale ryzyka. Innymi udziałowcami są Komisja Europejka i instytucje finansowe z krajów europejskich. Fundusz utworzono w 1994 r. Działalność funduszu obejmuje państwa członkowskie UE, kraje kandydujące, Liechtenstein i Norwegię.


Co oferuje EFI ?

  • kapitał wysokiego ryzyka i mikrofinansowanie dla MŚP, szczególnie dla nowych, innowacyjnych firm
  • gwarancje dla instytucji finansowych na pokrycie kredytów dla MŚP
  • pomoc do państw UE i krajów przygotowujących się do członkostwa w UE, aby mogły rozwijać rynki kapitału wysokiego ryzyka.

Przedsiębiorcy potrzebujący finansowania mogą skontaktować się z pośrednikami EFI w swoim kraju, od których można uzyskać więcej informacji na temat kryteriów, jakie należy spełnić, aby móc ubiegać się o produkty finansowe EFI.


PolskieRadio24/IAR/PAP/sw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej