Izba Pamięci w dawnej katowni NKWD i UB otwarta. Prezydent skierował specjalne przesłanie
"Pamięć i prawda historyczna są fundamentem tożsamości narodu i przyczyniają się do budowania Polski wolnej, niepodległej i suwerennej" - podkreślił prezydent Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które skierował w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przesłanie odczytano z okazji otwarcia Izby Pamięci w budynku po dawnej katowni NKWD i UB.
2020-02-28, 13:18
Powiązany Artykuł
"Niezwykły fragment polskiej historii". Placówka edukacyjna w dawnej katowni NKWD i UB
"Obchodząc już po raz 10. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako święto państwowe, ustanowione z inicjatywy prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, w szczególnym czasie narodowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, w 100-lecie zwycięstwa nad bolszewikami w wojnie 1920 r., w hołdzie bohaterom podziemia antykomunistycznego, z najwyższym uznaniem i wdzięcznością dla wszystkich, dzięki którym niezłomni uczestnicy »drugiej konspiracji« towarzyszą nam, współczesnym, w naszej codzienności, jako symbole żywej tradycji i dziedzictwa ważnego dla nas, Polaków, z podziękowaniem dla organizatora i opiekuna miejsca pamięci »Strzelecka 8« na warszawskiej Pradze - Instytutowi Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu za upamiętnienie tych, którzy poświęcili życie w służbie ojczyźnie i narodowi, w przekonaniu, że pamięć i prawda historyczna są fundamentem tożsamości naszego narodu i przyczyniają się do budowania ducha i siły Polski wolnej, niepodległej i suwerennej - cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym za Niepodległą" - brzmi przesłanie prezydenta, które - podczas uroczystego otwarcia Izby Pamięci IPN - odczytał minister Wojciech Kolarski.
Skala komunistycznych represji
Izba Pamięci "Strzelecka 8", która będzie dostępna dla zwiedzających od 1 marca, mieści się w dawnej katowni NKWD i UB na warszawskiej Pradze. To m.in. zaadaptowane piwnice budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. W latach 1944-45 mieściła się tam Kwatera Główna NKWD w Polsce, a w latach 1945-48 areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.
Powiązany Artykuł
Izba Pamięci w dawnej katowni NKWD i UB. Prezes IPN: to miejsce przemówi o historii Polski
W otwarciu nowej placówki edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej, które odbyło się w piątek, wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentu, IPN, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także instytucji i organizacji zajmujących się historią oraz upamiętnianiem wydarzeń z dziejów Polski.
W nowej Izbie Pamięci historycy Instytutu przedstawiają m.in. skalę komunistycznych represji. Goście tej placówki edukacyjnej przy jej wejściu dowiedzą się np., że w latach 1944-54 komunistyczne represje spowodowały śmierć ok. 50 tys. ludzi.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
IPN publikuje wspomnienia deportowanej do Rosji Polki
"Około 250 000 zostało skazanych z powodów politycznych, a przez areszty, więzienia i obozy pracy podległe Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego przeszło ponad 1 100 000 obywateli polskich. Znaczny udział w tych represjach miał Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. W trakcie dziesięciu lat działalności aresztował 17 000 osób, w tym 6084 za udział w konspiracji niepodległościowej, 3859 za współpracę z organizacjami antykomunistycznymi" - głosi wstęp do ekspozycji "Czerwona mapa Warszawy".
Urzędował tam Iwan Sierow
Budynek przy ul. Strzeleckiej 8 powstał w drugiej połowie lat 30. XX w.
"Do 1939 r. nikt w nim jednak nie mieszkał. W czasie drugiej wojny światowej zasiedlili go częściowo tzw. dzicy lokatorzy, których usunęli Sowieci po zdobyciu Pragi we wrześniu 1944 r. Późną jesienią 1944 r. obiekt ten stał się kwaterą główną NKWD na obszarze Polski lubelskiej" - podali historycy Instytutu, przypominając też, że w tym budynku urzędował Iwan Sierow - generał NKWD, a od 1954 r. szef KGB, który w czasie wojny był współodpowiedzialny m.in. za zbrodnię katyńską i rozbicie Polskiego Państwa Podziemnego.
REKLAMA
bb
REKLAMA