Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Sprawdź program obchodów

Po raz 10. w niedzielę obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości są organizowane w całym kraju. Odbędą się między innymi prezentacje filmowe, koncerty, Bieg Tropem Wilczym, a także spotkania wspomnieniowe i patriotyczne. Centralne uroczystości będą miały miejsce w Warszawie.

2020-02-29, 11:55

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Sprawdź program obchodów
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Foto: IPN/poszukiwania.ipn.gov.pl

Posłuchaj

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych cz. 1 (IAR)
+
Dodaj do playlisty

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, które ma na celu uczczenie żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej.

Powiązany Artykuł

Baner Żołnierze wyklęci 663x364.jpg
Walczyli o wolną Polskę. Zobacz serwis o Żołnierzach Wyklętych

Święto jest obchodzone w rocznicę stracenia przez bezpiekę, 1 marca 1951 roku, siedmiu przywódców IV Zarządu "Wolność i Niezawisłość". Zostało ustanowione specjalną ustawą, której projekt złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. W uzasadnieniu prezydent napisał, że dzień ten ma być "wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny".

W lutym 2011 r. parlament uchwalił ustawę i w tym samym roku odbyły się pierwsze obchody. Tegoroczne, kilkudniowe uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są organizowane w całym kraju.

Szczegółowy program uroczystości 1 marca w Warszawie:

09.00 - w Forcie Bema odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

REKLAMA

10.00 - Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów.

10.10 - modlitwa za pomordowanych w byłym areszcie śledczym. Zaplanowane jest też wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego.

10.37 - odczytanie przez ministra Andrzeja Derę przesłania prezydenta Andrzeja Dudy, po którym wystąpienie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

11.00 - Andrzej Kołakowski wykona utwór "INKA", a następnie odbędzie się ceremonia złożenia wieńców na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, Rakowiecka 37.

12.00 - Prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Planowane jest także wystąpienie prezydenta w Pałacu Prezydenckim.

REKLAMA

14.00 - Centralne uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie (wystąpienia i apel pamięci).

15.20 - Przemarsz uczestników zgromadzenia do archikatedry św. Jana. 

16.00 - Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Niezłomni bohaterowie

Żołnierze Wyklęci, określani też mianem "niezłomnych", wywodzili się z różnych organizacji, jak: Armia Krajowa, Narodowe Siły Zbrojne czy Bataliony Chłopskie. Komunistyczna propaganda nazywała ich "zaplutymi karłami reakcji", "zdrajcami", "bandytami". Byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie albo pobyt w obozie. Niektórych sądzono w procesach pokazowych, jak rotmistrza Witolda Pileckiego czy księdza Władysława Gurgacza.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

PAP Hajnówka Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2020 1200.jpg
"Jesteśmy tu po to, by oddać hołd". Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Do 1956 roku zapadło ponad 8 tysięcy wyroków śmierci. Straconych zakopywano często w nieoznaczonych dołach śmierci. Żołnierzami podziemia byli między innymi generał August Fieldorf "Nil", major Hieronim Dekutowski "Zapora", major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", Danuta Siedzikówna "Inka", podpułkownik Łukasz Ciepliński "Pług". Ostatni z żołnierzy wyklętych - wachmistrz Józef Franczak "Lalek", z oddziału kapitana Zdzisława Brońskiego "Uskok", zginął 18 lat po II wojnie światowej, 21 października 1963 roku w obławie w Lubelskiem.

Wielka społeczność

Wielu członków podziemia pozostało w więzieniach, na przykład Andrzej Kiszka "Dąb" z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego został zwolniony dopiero w 1971 roku, za rządów Edwarda Gierka. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Niemal połowa z nich wywodziła się z Armii Krajowej, od 30 do 40 tysięcy było związanych ze środowiskiem narodowym, podobna liczba walczyła w lokalnych grupach.

W starciach z komunistyczną władzą zginęło około 9 tysięcy osób, kolejne kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach. Do tych liczb trzeba dodać kilkaset tysięcy ludzi, którzy zapewniali partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność oraz około 20 tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Prof. Żaryn: swoim stosunkiem do Żołnierzy Wyklętych lewica pokazuje, że nie chce wyjść z komuny

REKLAMA

Powojenna konspiracja niepodległościowa, nazywana też "drugą konspiracją", była - aż do powstania Solidarności - najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy.

pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej