Krzysztof Bukowski: rodzice rozumieli, że wojna wybuchnie i trzeba będzie bronić Polski
- Oboje rodzice, to żołnierze kresowi, którzy podjęli działalność dlatego, że takie odebrali wychowanie. Patriotyzm wtedy rozumiało się inaczej niż dziś go odczuwamy. Rozumieli, że wojna wybuchnie i trzeba będzie Polski bronić, a przygotowywali się do tego już przed wojną - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Bukowski, autor książki o swym ojcu, Żołnierzu Niezłomnym Edmundzie Bukowskim ps. Edmund.
2020-03-03, 13:20
Posłuchaj
W audycji "Towarzystwo Niepokornych" została przybliżona słuchaczom postać por. Edmunda Bukowskiego ps. Edmund. Wychował się w gospodarstwie rodziców. Później ukończył szkołę powszechną w Białozoryszkach w gminie Rzesza. Następnie w 1932 r. został wysłany do Wilna do gimnazjum prowadzonego przez jezuitów. Zmuszony był przerwać naukę, żeby pomagać rodzicom. Ponownie wrócił do gimnazjum jezuickiego. Maturę zdał w 1937 r. i jako studia wybrał prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.
"Rodzice odebrali patriotyczne wychowanie"
W PR24 Krzysztof Bukowski opowiadał też o latach, które jego ojciec spędził w konspiracji jako łącznik oraz tłumacz języka litewskiego w Służbie Zwycięstwu Polski. Rodzice gościa audycji zostali aresztowani 20 czerwca 1948 r., gdy Krzysztof Bukowski miał dziesięć miesięcy. Ojciec został zamordowany w katowni przy Rakowieckiej 13 kwietnia 1950 roku.
- Trumna została otworzona i mogłem go wraz z moją żoną zobaczyć. Niewiele tego jest, ale widać metodę zamordowania taty, metodę katyńską, a więc strzał w tył głowy, w potylicę. Czaszka rozpadła się na trzy części - powiedział Krzysztof Bukowski Kajetanowi Rajskiemu w książce "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych".
Gość audycji w PR24 mówi także o tym, czy należy czcić Żołnierzy Wyklętych? Są bowiem środowiska, które cały czas kwestionują bohaterski wkład Niezłomnych w walkę o wolną Polskę.
REKLAMA
- To przykre wrażenie, bo takie akcje więcej mają wspólnego z hucpą i pieczeniem bieżących pieczeni politycznych niż z poważnym podejściem do historii. Mówimy o czasach wojny. Ona trwała w okresie okupacji, jaki i w okresie tzw. wyzwalania, jak i po nim. Żeby kwestionować historię Żołnierzy Wyklętych, trzeba znać proporcje - powiedział Krzysztof Bukowski. - Oboje rodzice to żołnierze kresowi, którzy podjęli działalność dlatego, że takie odebrali wychowanie. Patriotyzm rozumiało się inaczej, niż dziś go odczuwamy. Mniej było biegania z chorągiewkami. Oni rozumieli, że wojna wybuchnie i trzeba będzie Polski bronić. Oni przygotowywali się do tego już przed wojną - dodał.
Jan Ruman powiedział o śp. Edmundzie Bukowskim, że "jako pierwszy został podjęty z "Łączki" i jako jeden z trzech pierwszych zidentyfikowany". - Krzysztof Bukowski mógł cieszyć się odnalezieniem ojca już w 2012 roku - przypomniał redaktor naczelny biuletynu IPN.
Edmund Bukowski ps. Edmund został odznaczony Orderem Virtuti Militari, który wisi w Ostrej Bramie, w pobliżu obrazu Matki Bożej.
***
REKLAMA
Por. Edmund Bukowski ps. Edmund – ur. 11 kwietnia 1918 r. w majątku Pustoszka w powiecie Nowa Wilejka. Jesienią 1939 r. zaangażował się w konspirację, początkowo w SZP, później w ramach ZWZ-AK w Oddziale V Łączności Wileńskiego Okręgu AK. Po zajęciu Wilna 17 lipca 1944 r. aresztowany przez Sowietów, udało mu się zbiec. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wkroczeniu Sowietów pozostał w konspiracji. Działał w ramach Ośrodka Mobilizacyjnego Wileńskiego Okręgu AK, kilkakrotnie przedostawał się na Zachód jako kurier. Aresztowany przez UB 28 czerwca 1948 r. Zamordowany 13 kwietnia 1950 r.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzą: Jan Ruman (redaktor naczelny biuletynu IPN), Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor festiwalu NNW), Paweł Nowacki ("Warto rozmawiać")
REKLAMA
Gość: Krzysztof Bukowski, autor książki o Edmundzie Bukowskim ps. Edmund
Data emisji: 02.03.2020
Godzina emisji: 22.06
PR24/tb
REKLAMA
Polecane
REKLAMA