Jadwiga Emilewicz: będzie projekt specustawy dot. rozwiązań dla gospodarki ws. koronawirusa

2020-03-10, 18:27

Jadwiga Emilewicz: będzie projekt specustawy dot. rozwiązań dla gospodarki ws. koronawirusa
Jadwiga Emilewicz. Foto: Twitter/Ministerstwo Rozwoju

- Według dzisiejszych szacunków, epidemia koronawirusa może obniżyć polski wzrost PKB w 2020 r. o 0,5-1,3 pkt proc. - oświadczyła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak zaznaczyła, mimo tego nie można mówić o kryzysie ani recesji.

Posłuchaj

Jadwiga Emilewicz: na początku przyszłego tygodnia przedstawimy projekt specustawy "Koronawirus Gospodarka" (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

1200_Duda_PAP.jpg
"Padło wiele ważnych propozycji". Prezydent po posiedzeniu RBN ws. koronawirusa

- Sytuacja jest prawdopodobnie najpoważniejsza od 2008 r. - oceniła Emilewicz na konferencji prasowej. Podkreśliła jednocześnie, że dziś nie da się w sposób wiarygodny oszacować skutków epidemii. - Z całą pewnością możemy powiedzieć jedno: nie wiemy, jaki ostatecznie będzie miała wpływ na gospodarkę - mówiła minister.

"Polska gospodarka ciągle się rozwija"

Podkreśliła, że rząd przygląda się sytuacji i dziś można szacować, że negatywny skutek epidemii dla wzrostu PKB w 2020 r. może wynieść od 0,5 do 1,3 pkt proc. - Ale ciągle polska gospodarka rozwija się szybko. Nie można mówić o kryzysie ani recesji - zaznaczyła minister rozwoju, dodając, że nawet z negatywnymi skutkami epidemii wzrost PKB będzie w tym roku na poziomie co najmniej 2 proc.

Jak oświadczyła Emilewicz, odpowiednia decyzja ministra ds. gospodarki, dotycząca zakazu nakładania kar, zostanie opublikowana w środę.

Minister przypomniała, że wiele ważnych inwestycji jest dziś prowadzonych w oparciu o ustawę o zamówieniach publicznych, która przewiduje nakładanie kar w sytuacji nierealizowania umów w terminie. I to ten właśnie obowiązek zostanie zniesiony - wskazała.

REKLAMA

- Kary nie będą nakładane na wykonawców i podwykonawców - podkreśliła Emilewicz. Jak dodała, "najbliższe tygodnie są nieprzewidywalne, ale chcemy zapewnić przedsiębiorców, że wsłuchujemy się w ich potrzeby".

"Będzie projekt specustawy dot. rozwiązań dla gospodarki ws. koronawirusa"

- W efekcie intensywnych spotkań oraz kilkudniowej narady ze wszystkimi przedstawicielami polskich instytucji rozwoju: Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Polskim Funduszem Rozwoju, Agencją Rozwoju Przemysłu, Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędem Zamówień Publicznych przygotowaliśmy pierwszy pakiet, który chcielibyśmy ująć w (...) specustawie, który przedstawimy państwu, jako zamknięty projekt na początku przyszłego tygodnia - powiedziała na konferencji prasowej Emilewicz.

Jak się chronić przed koronawirusem (PAP)

Jak dodała, to "profilaktyczny katalog działań dla przedsiębiorców".

- W pierwszej kolejności - tak jak szacujemy - największe straty będą ponosiły szeroko rozumiana branża turystyczna. (...). Wiemy, że są firmy, które rejestrują nawet 80 proc. anulacji imprez w których udział mieli wziąć turyści - mówiła. Druga branża - to szeroko rozumiana branża transportowa. 

"Tanie pożyczki i gwarancje BGK poprawiają płynność finansową firm"

Minister poinformowała, że w specustawie, która ma pomóc firmom w zwiazku z epidemią koronawirusa znalazły się rozwiązania poprawiające ich płynność finansową. - To przede wszystkim tanie pożyczki i gwarancje, źródłem ich finansowania będzie Bank Gospodarstwa Krajowego - poinformowała minister.

REKLAMA



- Z jednej strony rozszerzamy zakres pomocy de minimis - to ta pomoc, która jest w najprostszych regułach i warunkach udzielana dzisiaj przez sektor bankowy małym i średnim firmom. Dzisiaj wartość pożyczki i gwarancji udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego nie przekracza 60 proc. wartości udzielanej pożyczki - chcemy zwiększyć tę kwotę do 80 proc. a całkowitą wartość z 200 tys. euro podnieść do 500 tys. euro - zaznaczyła.

- Ponieważ jest to nowy schemat pomocy publicznej, jestem już po rozmowie z panią komisarz (Margarethe - red.) Vestager. Przedstawiałam te projekty, one bardzo szybko zostaną notyfikowane w Komisji Europejskiej - powiedziała Emilewicz.

"Zniesiemy opłaty prolongacyjne w związku ze składkami na ZUS"

Emilewicz przypomniała, że na mocy obowiązujących przepisów, w razie kłopotów finansowych przedsiębiorcy mogą aplikować do ZUS o rozłożenie na raty, odłożenie lub umorzenie składki na ubezpieczenia społeczne.

- To, co będzie nowością w ustawie, to zniesienie opłaty prolongacyjnej - dodatkowej opłaty, którą musi ponieść przedsiębiorca z tytułu rozłożenia na raty. Podobny mechanizm już dziś proponujemy we wszystkich obciążeniach podatkowych - VAT, CIT i PIT - powiedziała minister.

Szefowa resortu rozwoju dodała, że zostanie przesunięte w czasie wejście w życie przepisów dotyczących nowych plików JPK w ustawie o VAT, które miały zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku. Zapowiedziała, że przepisy te zaczną obowiązywać od 1 lipca br.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej