Zaplanowana operacja ratująca życie i zdrowie za granicą? Tu także można liczyć na pomoc państwa
W przypadku osób, w tym dzieci, które mają zaplanowane ratujące ich życie i zdrowie operacje za granicą, sytuacja nie jest bez wyjścia. Także tutaj państwo, LOT, ambasady starają się pomagać. Dowodem jest sprawa Kacpra, który udał się na terapię genową do USA, mimo tego, że kraj ten zamknął ruch lotniczy dla Europy. Resort zdrowia dostosował zaś przepisy o kwarantannie, by uwzględnić takie szczególne przypadki.
2020-03-15, 11:26
Powiązany Artykuł
Coraz więcej krajów zamyka granice dla cudzoziemców i ruchu lotniczego, wśród nich Polska. Stany Zjednoczone wprowadziły zaś ograniczenia dla wszystkich Europejczyków - tymczasowo wstrzymały ruch lotniczy dla europejskich państw. W przypadku przekroczenia grani obowiązuje kwarantanna.
Stawia to w szczególnie trudnej sytuacji osoby, które mają zaplanowane ratujące życie operacje za granicą. Rozwiązania poszukują m.in. rodzice dzieci, które miały udać się na leczenie do USA czy Belgii.
W tak szczególnej sytuacji można jednak liczyć na pomoc polskiego państwa i ambasad. Dowodem na to jest przypadek jednego z małych pacjentów, Kacpra - przeszkody udało się przezwyciężyć i dziecko udało się na leczenie do USA na terapię genową w związku z chorobą rdzeniowego zaniku mięśni (SMA).
REKLAMA
- Kiedy gruchnęła wiadomość o zamknięciu granic USA dla osób z Europy byliśmy załamani. Szybko dostaliśmy jednak wsparcie od całej masy ludzi dobrej woli. Każdy pomagał jak umiał, czy to przez dobre słowo,trzymany kciuk czy modlitwę, wiele osób spróbowało poruszyć niebo i ziemię aby dotrzeć do najważniejszych osób w Państwie i poinformować ich o naszej sytuacji. I udało się! Z tego miejsca pragniemy podziękować Prezydentowi Andrzej Duda, Premierowi Mateusz Morawiecki, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher U.S. Embassy Warsaw, Prezesowi LOT Rafałowi Milczarskiemu, pracownikom Kancelarii Prezydenta oraz Premiera (w szczególności zastępcy dyrektora Departamentu Koordynacji Projektów Międzynarodowych w kancelarii Premiera RP - Sebastianowi Kęciakowi), a także Konsulatowi Generalnemu Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Dzięki wspólnym działaniom tych osób możemy dzisiaj bezpiecznie wylecieć, mając pewność, że zostaniemy przyjęci na ziemi amerykańskiej. Lecimy oczywiście z eskortą medyczną, z pominięciem standardowych procedur na lotnisku, bezpiecznie (...). Po przylocie mamy zapewnioną opiekę ze strony Konsula generalnego RP w Chicago - Pana Piotra Janickiego - napisali na Facebooku opiekunowie dziecka.
Ważną kwestią w tej sprawie, jak zaznaczyli, było posiadanie pełnej dokumentacji, niezbędnej do podróżowania z niepełnosprawnym dzieckiem.
- Pozwolę sobie również na kilka słów wyjaśnienia dotyczących pozostałych dzieci z SMA, które czekają na wylot. Na chwilę obecną tylko my mieliśmy komplet dokumentów wymaganych do odbycia podróży z niepełnosprawnym dzieckiem w celach medycznych. Skompletowanie takiej dokumentacji jest złożone i czasochłonne, a w obecnej sytuacji może być dodatkowo utrudnione. Dlatego też Patryś, Julka, Marysia i Tosia nie mogli polecieć z nami... Musieliśmy wykorzystać tę okazję, bo nie wiadomo kiedy nadarzyłaby się kolejna... SMAki nie są jednak same i gdy tylko uzyskają niezbędne dokumenty, wspomniane wcześniej osoby dołożą wszelkich starań, by ich podróż była możliwa a przy tym bezpieczna! - dodali rodzice Kacpra we wpisie na portalu społecznościowym na Facebooku.
SMA - rdzeniowy zanik mięśni - to genetyczna i ciężka choroba rzadka, w której z powodu wady genetycznej obumierają neurony w rdzeniu kręgowym odpowiadające za skurcze i rozkurcze mięśni, co w efekcie prowadzi do częściowego lub całkowitego paraliżu.
REKLAMA
Przypadek Kacpra to jednak tylko jeden z wielu, gdy zachodzi potrzeba pilnej operacji.
Dostosowano przepisy o kwarantannie
Ministerstwo zdrowia opracowało z tą myślą odpowiednie przepisy dotyczące kwarantanny.
- Żadne dziecko, żaden chory wyjeżdżający na kurację zagraniczną oraz żaden pilot samolotu, nie będzie musiał po powrocie przechodzić kwarantanny. Wypracowaliśmy już rozwiązanie. Wprowadzamy regulację, która da inspektorowi sanitarnemu możliwość odstąpienia od kwarantanny w uzasadnionych przypadkach. I to będzie jeden z uzasadnionych przypadków. To rozwiązanie do jutra (niedzieli) wejdzie w życie - informuje TVN24.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Zawieszono rejsy międzynarodowe
W sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów ws. zakazów w ruchu lotniczym.
REKLAMA
Zgodnie z nim, wprowadza się zakaz lądowania w polskich portach lotniczych samolotów wykonujących rejsy międzynarodowe z pasażerami. Wyjątkiem są samoloty przewożące obywateli polskich powracających na terytorium Polski samolotami wyczarterowanymi na zlecenie Prezesa Rady Ministrów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia; traci moc po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
LOT zawiesił wszystkie połączenia od 15 do 28 marca br. włącznie.
Spółka przekazała, że by pomóc powrócić do kraju obywatelom polskim znajdującym się poza jego granicami, rząd we współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT rozpoczyna operację #LOTdoDomu.
REKLAMA
"Mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty wykonujące wcześniej zaplanowane loty czarterowe z Polakami oraz uprawnionymi do tego cudzoziemcami, czyli małżonkami obywateli polskich, dziećmi obywateli polskich, osobami posiadającymi Kartę Polaka i osobami posiadającymi prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę" - poinformowano.
Pierwszy specjalny rejs odbędzie się z Londyn-Heathrow. Wykona go Boeingiem 787 Dreamliner, który na Lotnisku Chopina ma wylądować o 12.55".
Oprócz Wielkiej Brytanii, rejsy specjalne mają się odbyć także z Irlandii, Cypru, Malty oraz Stanów Zjednoczonych. Osoby znajdujące się w miejscach niewymienionych powyżej także będą mogły skorzystać z pomocy polskiego przewoźnika.
REKLAMA
"Lot do domu"
"Wszyscy Polacy, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy będą mogli zgłaszać zapotrzebowanie na przelot za pośrednictwem platformy internetowej LOT-u dostępnej pod adresem https://LOTdoDomu.com. Zakup biletu jest możliwy przez stronę www.lot.com." - czytamy w komunikacie.
Przewoźnik zapewnia, że na bieżąco będzie analizował liczbę potrzebujących z danego kraju, a także możliwości organizacji lotu.
Jak przekazała spółka, za powrót do Polski specjalnymi lotami organizowanym przez LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę.
REKLAMA
"Jej wysokość będzie zależała od kierunku, z którego realizowany będzie przelot: 400 – 800 zł w granicach Europy i 1600 – 2400 zł za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaci polski rząd" - czytamy
Spółka przekazała, że w ramach operacji #LOTdoDomu, przewoźnik zorganizuje specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby zabrać naszych rodaków do domu.
Wrócą loty czarterowe
Jak przekazał LOT w komunikacie, mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty wykonujące wcześniej zaplanowane loty czarterowe z Polakami oraz uprawnionymi do tego cudzoziemcami, czyli małżonkami obywateli polskich, dziećmi obywateli polskich, osobami posiadającymi Kartę Polaka i osobami posiadającymi prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.
W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie od soboty stanu zagrożenia epidemicznego w związku z szerzącym się w kraju i Europie wirusem SARS-CoV-2.
REKLAMA
Zostały (tymczasowo) przywrócone kontrole na wszystkich polskich granicach, dla cudzoziemców są one zamknięte z odstępstwami dla części osób, m.in. małżonków, dzieci obywateli polskich, osób z prawem pobytu w Polsce.
Osoby przekraczające granice zostaną skierowane na 14 dniową kwarantannę.
PAP/TVN24/Facebook/in./
REKLAMA
agkm
REKLAMA