"Okaleczony" świat na zdjęciach. Historia fotografii środkowoeuropejskiej
- Te fotografie dobitnie pokazują, jak historia się bezwzględnie obchodzi z Europą Środkową. To nie jest świat doskonały, piękny, fantastyczny, ale raczej "okaleczony", czasami w dosłowny sposób - mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Mazur, historyk sztuki, znawca fotografii i autor książki "Okaleczony świat. Historie fotografii Europy Środkowej 1838–2018”.
2020-03-24, 23:59
Posłuchaj
Książka autorstwa gościa Polskiego Radia 24 pokazuje i reprodukuje fotografie wykonane w, lub związane z Europą Środkową i Środkowo-Wschodnią. Jak mówił dr Adam Mazur, pomysł stworzenia takiego zbioru zrodził się przy okazji studiów historii fotografii polskiej.
Powiązany Artykuł
Leon Barszczewski – pozostały nam po nim zdjęcia
Rola polskiej fotografii w Europie
Gość Polskiego Radia podkreślił, że polska fotografia odgrywała dużą rolę w historii fotografii środkowoeuropejskiej. - Kontakty między artystami były bardzo intensywne w dwudziestoleciu międzywojennym, jeżeli chodzi także o Węgry, Niemczy, Czechosłowację. Ruch artystów odgrywał rolę w wielu metropoliach, nie tylko środkowoeuropejskich - wskazał dr Adam Mazur.
- W moich badaniach okazało się, że fotografia środkowoeuropejska to temat nieznany, podczas gdy np. sztuka współczesna z Europy Środkowej, czy performance środkowoeuropejski, są bardzo dobrze znane historykom sztuki, czy kuratorom sztuki współczesnej. Chciałem zobaczyć, dlaczego ta fotografia jest zapomniana, czy niezauważona, ale też, na czym polega jej specyfika, stąd takie ujęcie regionalne, czy ponadnarodowe - wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dagerotypia - wynalazek, który zmienił widzenie człowieka
REKLAMA
- W tej książce interesuje mnie los tych obrazów, nie tylko zdjęć autorów polskich i środkowoeuropejskich, ale też tych, którzy przyjeżdżają, coś znaczą i wprowadzają coś do obiegu w Europie Środkowej i na świecie - dodał.
Świat fascynujący, lecz okaleczony
Dopytywany o tytuł swojej publikacji, dr Adam Mazur przyznał, że inspiracją był wiersz Adama Zagajewskiego. Dodał, że w jego ocenie przedstawia on też "ciekawą wizję Europy Środkowej, jako miejsca, które jest bardzo ważne w historii powszechnej, gdzie działo się wiele istotnych rzeczy, które zostały sfotografowane, ale były to często rzeczy tragiczne, historie osobiste, historie całych narodów, czy wspólnot". - Ten świat jest fascynujący i intrygujący, ale też mamy poczucie straty, które ta fotografia dobitnie pokazuje - jak historia się bezwzględnie obchodzi z tym miejscem. To nie jest świat doskonały, piękny, czy fantastyczny, ale właśnie raczej "okaleczony", czasami w dosłowny sposób - dodał dr Adam Mazur.
Więcej o historii fotografii, o zdjęciach udanych i nieudanych, a także o historycznych - pierwszych - dagerotypach, w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania audycji.
***
Audycja: "Kwadratura kultury"
REKLAMA
Prowadzący: Monika Małkowska
Gość: dr Adam Mazur (historyk sztuki, znawca fotografii)
Data emisji: 24.03.2020
Godzina emisji: 23.30
REKLAMA
mbl
REKLAMA