Żołnierze WOT zaangażowani w walkę z koronawirusem. Szeremietiew: w takich działaniach są niezastąpieni
- Od dawna mówiłem, że mogą pojawić się sytuacje nadzwyczajne, a z taką mamy do czynienia obecnie, w których formacje rodzaju Wojsk Obrony Terytorialnej będą niezastąpione - powiedział Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej. - Chwała Bogu, że zaczęto odbudowywać tego typu oddziały - dodał ekspert ds. obronności.
2020-04-02, 17:07
Posłuchaj
Nie tylko personel medyczny i policja, ale również polska armia została zaangażowana w walkę z pandemią koronawirusa. Wśród tych oddziałów jest także ponad 2 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Od tygodnia prowadzą m.in. ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem "Odporna wiosna".
Powiązany Artykuł
Rzecznik WOT: wspieramy inne służby, w swoich szeregach mamy także ratowników medycznych
WOT pomocne w skutecznym działaniu państwa
Celem akcji jest łagodzenie skutków pandemii. Żołnierze angażują się w sprawdzanie osób poddanych kwarantannie, wykonują zadania na rzecz pomocy społecznej oraz Caritas Polska, a także oddają honorowo krew i dyżurują na infolinii psychologicznego wsparcia.
Powiązany Artykuł
Dowódca WOT: żaden obywatel nie pozostanie bez pomocy
- Od dawna mówiłem, że mogą pojawić się sytuacje nadzwyczajne, a z taką mamy do czynienia obecnie, w których Wojska Obrony Terytorialnej będą niezastąpione. Państwo, żeby mogło skutecznie reagować, musi mieć formacje potrafiące odpowiednio działać w takich warunkach. Chwała Bogu, że zaczęto odbudowywać oddziały terytorialne. Bardzo dobrze, że są tacy żołnierze - podkreślił Romuald Szeremietiew.
Powiązany Artykuł
"Oni walczyli o naszą wolność, my walczymy o ich zdrowie". Terytorialsi pomagają Powstańcom
Zakorzenienie społeczne WOT
Rozmówca Polskiego Radia 24 wskazał, że niezwykle istotne w działaniach WOT na danym obszarze jest to, że są one tworzone przez osoby pochodzące z tego terenu. Na co dzień pracują, nie są etatowymi żołnierzami i gdy jest potrzeba, to wtedy podejmują odpowiednie działania.
REKLAMA
- Zebrani w strukturę wojskową, umundurowani i mający jednolitą komendę mogą działać o wiele lepiej, gdy znają teren, po którym się poruszają. Bardzo ważne jest zakorzenienie społeczne w tych oddziałach. Struktura społeczna, która jest skuteczna, gdy trzeba działać w zagrożeniu. Do tego należy dążyć - podkreślił Szeremietiew.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Romuald Szeremietiew, ekspert ds. obronności, były wiceminister obrony narodowej
Data emisji: 02.04.2020
Godzina emisji: 15.50
Polskie Radio 24/db
REKLAMA