Szczepienia przeciw grypie dostępne w aptekach. "Wystarczy jedna wizyta"
- Każdy, kto przyjdzie do apteki, będzie mógł podczas jednej wizyty dostać receptę, dostać szczepionkę ze zniżką i zostać zaszczepiony […]. Emeryci takie świadczenie otrzymają całkowicie za darmo - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
2025-02-12, 13:15
Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia na grypę choruje obecnie 300 tys. osób. Przyczyną wysokiej liczby zachorowań jest m.in. niski poziom wyszczepienia wśród Polaków przeciw grypie. Tegoroczną szczepionkę przyjęło do tej pory 1,7 mln osób - to ok. 5 proc. populacji.
Szczepienia bezpłatne dla emerytów
Marek Tomków zwracał uwagę, że od 14 lutego można będzie przeciwko grypie zaszczepić się w aptece. - Zmiany prawne, które wchodzą, dają możliwość wystawienia recepty przez farmaceutę, również ze zniżką dla pacjenta, to bardzo dobra wiadomość. Dzięki temu każdy, kto przyjdzie do apteki, będzie mógł podczas jednej wizyty dostać receptę, dostać szczepionkę ze zniżką i zostać zaszczepiony - mówił gość audycji, który przypominał, że emeryci takie świadczenie otrzymują całkowicie za darmo.
Posłuchaj
Powikłania po grypie poważnym zagrożeniem
Jak podkreślał ekspert, groźne jest nie tylko zachorowanie na grypę, któremu zwykle towarzyszy wysoka gorączka czy bóle, ale jej powikłania, którymi mogą być m.in. zapalenie płuc oraz zaostrzenie współistniejącej choroby przewlekłej, np. astmy, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca.
Szczególnie ciężko grypę przechodzą osoby powyżej 65. roku życia, dzieci do pięciu lat, kobiety w ciąży, osoby z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, niedoborami odporności (np. zakażenie wirusem HIV), cukrzycą, zastoinową niewydolnością serca oraz z otyłością.
REKLAMA
Jedno szczepienie w roku zapewnia ochronę
Jak zapewnił Marek Tomków, wystarczy zaszczepić się raz w roku, najlepiej przed sezonem grypowym, ponieważ otrzymamy wtedy szczepionkę zmodyfikowaną tak, by zwalczała najbardziej zjadliwą w danym roku mutację wirusa. Szczepionka nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed zachorowaniem, ale znacząco łagodzi jego przebieg i zapobiega powikłaniom.
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej zalecał także korzystanie z testów. - O ile łatwo rozpoznać, czy są to objawy przeziębienia, czy grypy, ponieważ one się różnią, o tyle to, czy jest to COVID, RSV, czy zwykła grypa, najlepiej sprawdzić prostym testem. To pomoże i nam, i lekarzowi, do którego w razie czego udamy się po poradę - zaznaczył.
Szczepienie przeciw grypie nie jest szczepieniem obowiązkowym, lecz zalecanym. Lekarze podkreślają, że to najskuteczniejsza metoda ochrony przed grypą. Bezpłatnie szczepionki są dostępne dla dzieci po ukończeniu 6. miesiąca życia do 18 lat, dla osób w wieku od 65 lat oraz dla kobiet w ciąży i połogu. Z 50 proc. refundacją szczepionkę mogą kupić wszyscy dorośli w wieku 18-64 lata.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Małgorzata Żochowska
Gość: Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
Data emisji: 12.02.2025
Godzina emisji: 11.34
Polskie Radio 24 / ka/kor
REKLAMA