Koronawirus a rynek pracy. Bardziej boimy się obniżek pensji niż zwolnienia
59 proc. Polaków obawia się, że z powodu epidemii koronawirusa ich wynagrodzenie obniży się, a 38 proc. - utraty pracy - wynika z badania na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
2020-04-03, 10:00
Jak podali autorzy badania - IMAS International - 57 proc. ankietowanych pod koniec marca deklarowało, że "pracuje normalnie, jak zawsze", a 14 proc. wykonuje swoje obowiązki zawodowe zdalnie.
Prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki powiedział, że wśród tych, którzy pracują „jak zawsze” dominują osoby z wykształceniem zawodowym i średnim, którzy z racji wykonywanego zawodu muszą być na stanowisku pracy.
Zdalnie w domu, w ramach tzw. home office, pracuje 14 proc. badanych.
- Tę grupę tworzą głównie osoby z wykształceniem wyższym, czyli w większości reprezentanci stanowisk specjalistycznych, których obowiązki nie wymagają od nich obecności w zakładzie pracy – wyjaśnił Adam Łącki.
Z badania wynika, że ok. 16 proc. respondentów przebywało na urlopach (płatnych bądź bezpłatnych), zwolnieniach lekarskich bądź zasiłkach opiekuńczych. Z kolei 4,5 proc. badanych nie wykonuje obowiązków zawodowych z powodu zamknięcia zakładu pracy i nie otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenia. To głównie kobiety.
Im większa firma, tym większa pewność zatrudnienia
Lęk przed utratą pracy, jak podkreślili autorzy badania, jest odwrotnie proporcjonalny do wielkości firmy, w której ankietowani pracują. W przypadku zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach odsetek ten wynosi 48 proc., zaś w dużych firmach - 32 proc. W przypadku obaw związanych z redukcją pensji, rozpiętość ta wynosi odpowiednio od 68 proc. do 54 proc.
- Małe przedsiębiorstwa nie mają dużych oszczędności, które pozwolą im na przetrwanie kilku miesięcy bez normalnej sprzedaży. Dlatego bardzo ważne jest, aby zwłaszcza sektor MŚP otrzymał realną pomoc, w złotówkach, która pozwoli im na wypłaty dla pracowników, ale też na regulowanie zobowiązań wobec kontrahentów - też mają pracowników, którym muszą wypłacić pensje – ocenił Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy, działającej pod patronatem KRD.
Badanie przeprowadzono wśród 264 osób w dniach 26-30 marca.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA
REKLAMA