"Chcemy, by środki były udostępnione do końca kwietnia". Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju o tarczy antykryzysowej

2020-04-09, 11:41

"Chcemy, by środki były udostępnione do końca kwietnia". Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju o tarczy antykryzysowej
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchamia specjalny system do automatycznej obsługi wniosków składanych w ramach tarczy antykryzysowej - informuje prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. Podkreśla, że to zdecydowanie ułatwi weryfikację dokumentów.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

- Nie mam wątpliwości, że uruchomione w tej chwili programy finansowe są bardzo znaczące i jedne z większych, wśród krajów europejskich, programów wsparcia stabilności gospodarki w tej bezprecedensowej sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Program tarczy antykryzysowej komentował także Grzegorz Puda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Posłuchaj

09.04.2020 Grzegorz Puda (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla firm w wysokości co najmniej 100 miliardów złotych, które zostanie uwzględnione w tarczy finansowej. Ma ona za zadanie zapewnić utrzymanie miejsc pracy w polskich firmach. Zaprezentowana w środę tarcza finansowa nie będzie uzupełnieniem rządowej tarczy antykryzysowej, ale dodatkowym programem wsparcia.

Powiązany Artykuł

prem-1200.jpg
Premier: chcemy chronić miejsca pracy, 100 mld zł trafi do firm

Paweł Borys zaznaczył, że zasadniczym celem podjętych działań, jest to, by solidarnie przejść przez kryzys a firmy mogły utrzymać pracowników. - Chcemy aby te środki były udostępnione jeszcze do końca kwietnia, dla małych i średnich firm za pośrednictwem sektora bankowego, w przypadku dużych bezpośrednio w Polskim Funduszu Rozwoju - zaznaczył.

- To jest jedna duża tarcza antykryzysowa, uruchamiane są kolejne działania, jej skala dzisiaj to blisko 300 mld złotych. To bardzo silne wsparcie dla ochrony miejsc pracy, dla stabilności przedsiębiorców. Cały czas sytuacja jest monitorowana, przy premierze działa sztab kryzysowy i gdyby taka potrzeba zaszła, będą podejmowane kolejne działania - dodał prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Grzegorz Puda podkreślał, że przyjęte rozwiązania muszą nadążać za dynamiczną sytuacją gospodarczą. – Pierwsza tarcza antykryzysowa był ogłoszona przez premiera głównie z myślą o najmniejszych przedsiębiorcach. Została rozszerzona do małych, średnich i dużych przedsiębiorstw – przypominał.

REKLAMA

- Chodzi o to, by w jak największym stopniu zabezpieczyć przedsiębiorców, którzy mają problemy finansowe na skutek pandemii. Wiemy, że ten problem się poszerza, mając tę świadomość musimy być przygotowani, że środków musi być więcej. Przedstawiony i przegłosowany wczoraj projekt to dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy mieli uwagi, że nie zostali uwzględnieni – stwierdził wiceminister.

 >>> [CZYTAJ TAKŻE] Fogiel: opozycja jest hojna, rozdaje pieniądze, za które nie musi brać odpowiedzialności

Szef rządu poinformował, że łącznie, wraz ze wsparciem tarczy antykryzysowej, pomoc dla polskich przedsiębiorstw przekroczy 300 miliardów złotych. - Konstruujemy ją we współpracy z rynkiem, konstruuje ją Europejski Fundusz Rozwoju, w bardzo bliskiej współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Dla nas gospodarczym celem celów jest utrzymanie miejsc pracy - mówił premier Morawiecki o tarczy finansowej.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

REKLAMA

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Grzegorz Puda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Data emisji: 09.04.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 10.10 i 10.20

PR24/PAP/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej