Polskie MSZ wezwało Rosję do przekazania wraku prezydenckiego tupolewa

Ministerstwo spraw zagranicznych przekazało ambasadzie Rosji w Polsce notę dyplomatyczną wzywającą stronę rosyjską do niezwłocznego wydania własności Polski - wraku samolotu Tu-154M. Resort poinformował o tym na Twitterze.

2020-04-10, 10:45

Polskie MSZ wezwało Rosję do przekazania wraku prezydenckiego tupolewa
Wrak Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem. Foto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio
  • MSZ wezwało Rosję do niezwłocznego przekazania Polsce wraku Tu-154M, którym dziesięć lat temu polska delegacja leciała do Smoleńska
  • Notę w tej sprawie przekazano do rosyjskiej ambasady
  • "Żadna norma prawa międzynarodowego nie daje podstawy dla przetrzymywania przez Rosję własności Polski" - napisał resort
  • Wrak samolotu, który uległ katastrofie na lotnisku w Smoleńsku, od dziesięciu lat znajduje się na terytorium Rosji

"Żadna norma prawa międzynarodowego nie daje podstawy dla przetrzymywania przez Rosję własności Polski" - czytamy w komunikacie MSZ.

Powiązany Artykuł

Antoni Macierewicz 1200.JPG
"Były dwie eksplozje. Raport podkomisji już gotowy". Macierewicz o katastrofie smoleńskiej

"Śledztwo w kluczowej fazie"

Powiązany Artykuł

Smolensk_1200x660__RAPORT.jpg
Katastrofa smoleńska - raport specjalny

Rzecznik prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik powiedziała ponadto Informacyjnej Agencji Radiowej, że śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej znalazło się w kluczowej fazie. Składa się na nią początek prac międzynarodowego zespołu biegłych mającego przygotować kompleksowy raport. Ewa Bialik dodaje, że jednocześnie dobiega końca pozyskiwanie specjalistycznych opinii z renomowanych zagranicznych instytutów naukowych, którym zlecono badania próbek pobranych z miejsca katastrofy.

Prokuratura informuje, ze w skład wspomnianego zespołu biegłych powołano światowej sławy ekspertów od badania wypadków lotniczych. Brali oni udział w badaniu kilkuset najgłośniejszych katastrof lotniczych, między innymi promu kosmicznego Columbia w 2003 roku czy malezyjskiego Boeinga nad Ukrainą w 2014 roku. Ewa Bialik tłumaczy, że powołani eksperci mają być gwarancją rzetelności i profesjonalizmu śledztwa. Informuje, że zespół zajmie się kompleksową oceną opinii pozyskanych z zagranicznych instytutów naukowych i wszystkich materiałów zebranych w śledztwie.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezes PiS złożył wieńce

REKLAMA

W śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej zebrano blisko sto tysięcy opinii ekspertów międzynarodowego zespołu biegłych z zakresu medycyny sądowej, będących rezultatem badań przeprowadzonych podczas sekcji ciał ofiar. Kilkukrotnie dokonano oględzin szczątków wraku, przechowywanych w rejonie lotniska Smoleńsk Północny. Trwają jednocześnie czynności mające na celu opracowanie trójwymiarowego obrazu szczątków wraku oraz miejsca katastrofy, w celu odtworzenia przebiegu zdarzeń z 10 kwietnia 2010 roku.

Powiązany Artykuł

Smolensk_1200x660_OFIARY.jpg
Zginęli w katastrofie smoleńskiej

1500 tomów akt głównych

W śledztwie dotyczącym katastrofy w Smoleńsku zgromadzono do tej pory 1500 tomów akt głównych, a więc ponad 600 tysięcy stron dokumentów, przesłuchano blisko tysiąc świadków, wykonano setki oględzin, gromadząc szeroki materiał dowodowy.
Więcej informacji dotyczących śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej znajduje się na stronie PolskieRadio24.pl.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Anna Milczanowska: oddanie śledztwa Rosji było najgorszym możliwym posunięciem

Katastrofa smoleńska wydarzyła się 10 kwietnia 2010 roku, gdy rządowy TU-154M rozbił się w pobliżu lotniska w Smoleńsku. Na pokładzie samolotu znajdowało się 96 osób, w tym przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Wszyscy zginęli. Wśród ofiar byli prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, parlamentarzyści oraz prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości rocznicowe do Katynia.

REKLAMA

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej