"Na dziś spełniliśmy każdy warunek". Oświadczenie PKW ws. wyborów

- Na dzisiaj spełniliśmy każdy warunek wynikający z kalendarza wyborczego, przyglądamy się rozwiązaniom, które są w parlamencie - podkreślił rzecznik PKW Tomasz Grzelewski. Jak dodał na poniedziałek PKW odnotowała 119 266 chętnych do prac w obwodowych komisjach wyborczych.

2020-04-20, 18:36

"Na dziś spełniliśmy każdy warunek". Oświadczenie PKW ws. wyborów
II tura wyborów odbędzie się 12 lipca. Foto: Shutterstock.com/Dziurek

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 20 kwietnia powinny zostać powołane przez komisarzy wyborczych obwodowe komisje wyborcze oraz powinna zostać podana do wiadomości publicznej informacja o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych.

Powiązany Artykuł

bielan-pap-1200.jpg
Adam Bielan: prezydent weźmie udział w debacie wyborczej 6 maja

- Na chwilę obecną my spełniliśmy każdy warunek wynikający z kalendarza wyborczego. Oczywiście przyglądamy się wszelkim rozwiązaniom, które są w parlamencie. Absolutnie służymy naszą pomocą, doświadczeniem, jeśli chodzi o przeprowadzenie wyborów, mając na uwadze to, że te rozwiązania prawne, jeśli wejdą w życie, to przekładają obowiązek przeprowadzenia wyborów na Ministerstwo Aktywów Państwowych - powiedział PAP rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jacek Sasin: wybory 10 maja to nie fanaberia władzy, tylko decyzja podyktowana odpowiedzialnością za Polskę

Grzelewski podkreślił, że PKW i Krajowe Biuro Wyborcze obecnie realizują kalendarz wyborczy.
- KBW i PKW realizują kalendarz wyborczy wynikający z tego, co postanowiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek 5 lutego, a więc z tego, że wybory prezydenckie odbywają się 10 maja - powiedział rzecznik PKW.

REKLAMA

Przypomniał, że na mocy postanowienia marszałek Sejmu został ustalony kalendarz wyborczy, zgodnie z którym do 16 marca trzeba było zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 26 marca zgłosić kandydatów, a do 10 kwietnia pełnomocnicy komitetów wyborczych mogli zgłaszać kandydatów do pracy w obwodowych komisjach wyborczych.

"Stan zawieszenia"

- Dzisiaj upływa ten termin, gdzie komisarze wyborczy mają obowiązek podać składy obwodowych komisji wyborczych. Byłbym szalony, gdybym powiedział, że jest idealnie, ponieważ nie ma pełnej obsady, jeśli chodzi o składy obwodowych komisji wyborczych - powiedział Grzelewski.

- Obwodowych komisji wyborczych, zgodnie z Kodeksem wyborczym, miało być 27 tys. 360, co daje prawie 239 tys. członków komisji. Na chwilę obecną mamy 119 266 chętnych do pracy w obwodowych komisjach - dodał.
Rzecznik PKW podkreślił, że został zrealizowany kolejny punkt wynikający z kalendarza wyborczego, a kolejnym ze strony PKW jest przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja.

Powiązany Artykuł

pap gowin 1200.jpg
Spotkanie Budka-Gowin. Lider Porozumienia: nie będę składał żadnych wiążących deklaracji

Grzelewski przypomniał, że zgodnie z obowiązującym wciąż prawem (ostatnią nowelizacją Kodeksu wyborczego) wybory mają odbyć się 10 maja, każdy obywatel ma głosować w lokalu wyborczym, z wyjątkiem osób znajdujących się w kwarantannie lub mających powyżej 60 lat, którzy będą mogli głosować korespondencyjnie.

REKLAMA

- Na to nakłada się kwestia ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego dla wszystkich, która teraz jest w Senacie. To może w bardzo dużym stopniu zdeterminować wszystko, o czym mówiłem. Jeśli ta ustawa wejdzie w życie i będzie obowiązującym prawem i wówczas to Ministerstwo Aktywów Państwowych w dużej części przejmuje nasze obowiązki - powiedział rzecznik PKW.

Ocenił, że mamy obecnie do czynienia ze "stanem zawieszenia", ponieważ PKW pracuje na mocy obowiązujących przepisów, a Senat pracuje nad ustawą dotyczącą głosowania w wyborach prezydenckich wyłącznie korespondencyjnie.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego

Ostatnia nowelizacja Kodeksu wyborczego - autorstwa posłów PiS - przyjęta przez Sejm w marcu i podpisana przez prezydenta jako element rządowej "tarczy antykryzysowej" - zakłada rozszerzenie możliwości głosowania korespondencyjnego o osoby mające ponad 60 lat i te, które znajdują się w kwarantannie.

Później Sejm uchwalił natomiast specustawę autorstwa PiS, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Zgodnie z tą ustawą minister aktywów państwowych ma m.in. po zasięgnięciu opinii PKW określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb doręczania pakietów wyborczych przez operatora wyznaczonego do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.

REKLAMA

Ustawa ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 trafiła do Senatu. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) zapowiedział, że Senat wykorzysta w pełni przysługujące mu 30 dni na pracę nad ustawą.
Ponadto ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, która weszła w życie w sobotę, zawiera przepis mówiący, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii przy przeprowadzaniu wyborów prezydenckich zarządzonych w 2020 r. nie stosuje się przepisów Kodeksu wyborczego dotyczących m.in. wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania przez pełnomocnika, ustalania przez PKW wzoru karty do głosowania i zarządzania przez nią druku tych kart.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej