"Dobry Start" w nowy rok szkolny. Państwo wspiera rodziców przy wyprawce szkolnej
Choć nauka, przynajmniej do pewnego poziomu, w Polsce teoretycznie jest bezpłatna, to każdy rodzic wie, że posłanie dziecka do szkoły generuje duże koszty, które z roku na rok zazwyczaj są coraz wyższe. Zjednoczona Prawica, realizując politykę pomocy rodzinom, postanowiła wesprzeć je również w tym aspekcie, wprowadzając dwa lata temu program "Dobry Start", zakładający dofinansowanie przez państwo wyprawek szkolnych.
2020-04-22, 10:24
- "Dobry Start" to program wyprawek szkolnych, przewidujący wypłatę 300 złotych na dziecko raz do roku
- W tym roku środki z programu będą wypłacane po raz trzeci
Podręczniki, przybory szkolne i dodatkowe zajęcia kosztują, i to całkiem sporo. Jak wynika z danych CBOS, średnie wydatki rodziców na wyprawkę szkolną dla dziecka wynoszą 1120 złotych. W przypadku rodzin z większą liczbą dzieci te koszty częściowo się rozkładają i na wielu rzeczach można nieco zaoszczędzić, ale i tak widać, że przygotowanie dziecka do nauki może być sporym obciążeniem dla domowego budżetu.
Powiązany Artykuł
Setki tysięcy użytkowników i miliony odsłon. Uczniowie korzystają ze strony epodreczniki.pl
"Dobry Start" już od dwóch lat
Pomysł uruchomienia programu wyprawek szkolnych pojawił się na początku 2018 roku, a realne kształty zaczął nabierać wiosną tamtego roku. Ostatecznie propozycja została przedstawiona przez premiera w czasie kwietniowej konwencji wyborczej, jako element tak zwanej "piątki Morawieckiego".
Ostatecznie szef rządu podpisał rozporządzenie w tej sprawie w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2018 roku.
- Program wyprawek to dobry start dla dzieci i młodzieży w nowy rok szkolny - mówił wówczas premier Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Władze szacowały, że docelowo program może objąć ponad 3 miliony rodzin i blisko 5 milionów dzieci. Ostatecznie, jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w 2018 roku skorzystało z niego 4,35 miliona dzieci. Program kosztował wówczas budżet około 1,3 miliarda złotych.
"Dobry Start" jest kontynuowany do dziś - w tym roku świadczenie będzie wypłacone po raz trzeci.
Komu przysługuje wsparcie i jak się o nie ubiegać?
Program przewiduje wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 300 złotych dla dziecka, które rozpoczyna rok szkolny. Przysługuje ono każdemu uczącemu się dziecku, do czasu skończenia przez nie 20 roku życia. W przypadku niepełnosprawnych świadczenie będzie przekazywane do 24 roku życia.
REKLAMA
Co ważne, w tym przypadku nie ma kryterium dochodowego - rodzina otrzyma wsparcie niezależnie od dochodu.
Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek. Mogą to zrobić rodzice lub opiekuni dziecka można składać online przez stronę Emp@tia (www.empatia.mpips.gov.pl) lub przez bankowość elektroniczną.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by złożyć wniosek w formie papierowej, choć w poprzednich latach można to było robić od sierpnia, podczas gdy elektronicznie wnioski przyjmowano od lipca. Tak będzie też w tym roku (ale w 2021 możliwe jest już przesunięcie tych terminów na wcześniejsze miesiące). Dokumenty papierowe można składać w urzędzie miasta lub gminy czy ośrodku pomocy społecznej.
Jeśli chodzi o termin wypłaty środków, to zasada jest prosta - im wcześniej złożymy wniosek, tym szybciej otrzymamy pieniądze.
REKLAMA
- Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny.
300+ z poparciem prezydenta
Wprowadzanie programów, które mają poprawić kondycję finansową polskich rodzin, przez całą swoją kadencję popierał prezydent Andrzej Duda. Przywiązanie do tych spraw prezydent wielokrotnie podkreślał w kampanii wyborczej przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.
Powiązany Artykuł
500+ na każde dziecko. Prezydent: nasi oponenci mówili, że "tego nie da się zrobić"
- Słyszę czasem, że mówią: to jest rozdawnictwo. Proszę państwa, to nie jest żadne rozdawnictwo. Czy jak rolnik rusza maszyną w pole po to, by siać zboże, wrzuca je w ziemię, to jest rozdawnictwo, czy to jest inwestycja? Programy "500+", "300+" to są inwestycje po to, by dzieciom było łatwiej się uczyć. Po to, by rodzinie żyło się lepiej - mówił Andrzej Duda podczas marcowego spotkania w Chęcinach w Świętokrzyskiem.
REKLAMA
Co ciekawe, para prezydencka co roku przygotowuje własną wyprawkę w ramach akcji charytatywnej Caritas Polska "Tornister Pełen Uśmiechów". W zeszłym roku plecaki z przyborami szkolnymi od prezydenta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy trafiły do siedmiorga dzieci.
Polska Plus zostaje
Prezydent Andrzej Duda w kampanii wyborczej zapowiedział także, że programy społeczne, wprowadzone w czasie mijającej kadencji, zostaną utrzymane - mimo zamieszania spowodowanego pandemią koronawirusa. Prezydent na wspólnej konferencji z Beatą Szydło podpisał deklarację "Obronimy Polskę Plus", w której najważniejszym zapisem jest właśnie utrzymanie programów i reform, takich jak Rodzina 500+ czy przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, md
REKLAMA