Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym nie ustępuje. Rząd przekaże 600 tys. zł

- Rząd przekaże dodatkowe 600 tysięcy złotych na walkę z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie działań prowadzonych na miejscu przez służby, w tym państwową i ochotniczą straż pożarną oraz Wojska Obrony Terytorialnej.

2020-04-22, 12:40

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym nie ustępuje. Rząd przekaże 600 tys. zł

Posłuchaj

Dodatkowe 600 tysięcy złotych na walkę z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

pap pożar BPN 1200.jpg
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. "Strażacy działają w trudnym terenie"

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że decyzję o przekazaniu dodatkowych środków podjął dziś premier Mateusz Morawiecki. Pieniądze będą pochodziły z rezerwy budżetowej.

- Premier zdecydował, by przekazać dodatkowe 600 tysięcy złotych ponad to, co było już wykorzystane w celu ratowania Biebrzańskiego Parku Narodowego. Całość tej kwoty zostanie przeznaczona na działania związane z gaszeniem pożaru. Chodzi o działania ratunkowe i przeciwpożarowe. Pieniądze zostaną przeznaczone konkretnie na ten cel - powiedział IAR Piotr Müller.


Na dziś premier zwołał też odprawę z przedstawicielami wszystkich służb, które biorą udział w gaszeniu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym. Według najnowszych informacji, ogień strawił już prawie cztery tysiące hektarów jego powierzchni.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

pozar Biebrzanski Park Narodowy pap 1200.jpg
Nowe pożary na Podlasiu. Ogień ponownie w Biebrzańskim Parku Narodowym

Nowe ogniska

W Biebrzańskim Parku Narodowym we wtorek płonęły bagniska i suche trzciny oraz trawy i pozostałości roślinne. Jak poinformował starszy kapitan Krzysztof Batorski, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, w środę strażacy patrolują teren i pilnują, by nie doszło do kolejnych pożarów. - Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego jest sześć zastępów straży pożarnej - powiedział rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Dodał, że nowe ogniska pewnie się pojawią, ponieważ jest to teren wysuszonych bagnisk, torfowisk i wysokich, suchych traw. 

"Po pożarze zrobiła się pustynia"

Od niedzieli, kiedy w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł pożar, ogień objął obszary położone w powiatach augustowskim, monieckim i sokólskim. Dyrektor parku Andrzej Grygoruk powiedział Polskiemu Radiu Białystok, że pożar zniszczył bardzo cenne przyrodniczo tereny, gdzie znajdują się siedliska lęgowe i żerowiska ptaków. - Po pożarze zrobiła się tam pustynia, bociany i wrony dojadają ostatnie zwierzęta, które się spaliły - powiedział Andrzej Grygoruk. 

- Pojawiły się w mediach apele o to, żeby wesprzeć finansowo park, walkę z pożarem. Park ma zapewnione pełne finansowanie na walkę z pożarem do skutku. Akcja jest pod kontrolą - tłumaczył.

REKLAMA

Dyrekcja Biebrzańskiego Parku Narodowego, odpowiadając na wiele deklaracji wsparcia, poinformowała, że każdy może wesprzeć akcję gaśniczą poprzez wpłaty pieniędzy na specjalne konto. Przelewów można dokonywać na konto o numerze 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016 z tytułem wpłaty "darowizna pożar 2020". Środki zostaną przeznaczone na doposażenie ochotniczych straży pożarnej walczących z pożarem w tłumice, motopompy i paliwo.

pb/bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej