Naukowcy z USA: przesyłki pocztowe są bezpieczne

Ryzyko przeniesienia koronawirusa z papierowej przesyłki na palce odbiorcy jest bardzo niska i wynosi zaledwie od 1 do 2 proc. - przekonują amerykańscy naukowcy.

2020-04-26, 15:49

Naukowcy z USA: przesyłki pocztowe są bezpieczne
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Andrey_Popov

10 maja planowane są wybory prezydenckie w Polsce, które miałyby zostać przeprowadzone w sposób korespondencyjny. Według opozycji, stanowią one zagrożenie dla zdrowia obywateli. Zdaniem amerykańskich naukowców papier jest niegościnnym środowiskiem dla koronawirusa, który na jego powierzchni może przeżyć maksymalnie od kilku godzin do doby.

Powiązany Artykuł

PAP poczta skrzynka pocztowa 1 1200.jpg
"Nie ma przeciwwskazań epidemicznych". Szef Wojskowego Instytutu Medycznego o wyborach korespondencyjnych

Zdaniem prof. Charlesa Gerby, eksperta mikrobiologii z Uniwersytetu w Arizonie, ryzyko przeniesienia wirusa z papierowej przesyłki na palce odbiorcy jest bardzo niska i wynosi zaledwie 1 do 2 proc. Inny specjalista od chorób zakaźnych dr Bernard Camins przyznaje, że "ryzyko rozprzestrzenienia się Covid-19 przez pocztę jest bardzo niskie i nie jest to coś, o co ludzie powinni się w ogóle martwić".

CZYTAJ RÓWNIEŻ >>> "Pozostaje tylko głosowanie korespondencyjne albo internetowe". Szef PKW o wyborach prezydenckich

"Papier jest znacznie bezpieczniejszy"

Eksperci wskazują, że "wirus z papieru na palce przenosi się bardzo rzadko". - Mieliśmy ludzi dotykających wszelkiego rodzaju powierzchni z wirusami, a papier był prawdopodobnie najmniej niepokojący z całej grupy. Przeniesienie wirusów z powierzchni dotknęło tylko około 1-2 proc., podczas gdy w przypadku klamki drzwi ze stali nierdzewnej lub gładkiej plastikowa powierzchnia ryzyko transferu wirusa wzrosło do 70 proc – stwierdził prof. Gerba.

REKLAMA

Nie można nosić masek ochronnych dłużej niż kilkadziesiąt minut (opr. Maria Samczuk/PAP)

Fachowcy przyznają, że papier z uwagi na swoją porowatą powierzchnię jest znacznie bezpieczniejszy, ponieważ wirus zostaje uwięziony w jego mikroszczelinach.

dn/tvp.info/business insider

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej