Rzecznik PKW: wybory uzupełniające bez incydentów

- Niedzielne samorządowe wybory uzupełniające odbyły się ze zrozumieniem sytuacji, którą mamy w kraju - przekazał rzecznik PKW Tomasz Grzelewski. Nie było żadnych incydentów. Wszyscy podeszli z powagą do tych wyborów - dodał. W wyborach burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego frekwencja wyniosła 41 proc.

2020-04-27, 11:47

Rzecznik PKW: wybory uzupełniające bez incydentów

Posłuchaj

Tomasz Grzelewski: wybory uzupełniające bez incydentów (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z informacjami na stronie PKW, w niedzielę w kilkudziesięciu gminach w całej Polsce odbyły się wybory lokalne. W trzech gminach w Podlaskiem: Czeremcha, Giby i Rudka odbyły się wybory uzupełniające do rad gmin. Mieszkańcy Obrzycka w Wielkopolsce i Aleksandrowa Kujawskiego wybierali w niedzielnym głosowaniu nowych burmistrzów.

Powiązany Artykuł

Łukasz Szumowski twitter 1200.jpg
Szumowski: nie ma danych na to, że wybory korespondencyjne zwiększą liczbę zakażeń

Frekwencja zależna od wyborów

Rzecznik PKW przekazał, że frekwencja zależała w głównej mierze o rodzaju wyborów uzupełniających. - Dosyć duża była w Aleksandrowie Kujawskim - ok. 41 proc. - poinformował Tomasz Grzelewski. Według niego frekwencja ta jest imponująca.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Beata Szydło: wybory korespondencyjne w maju dają pełne bezpieczeństwo

Przyznał, że w innej miejscowości głosowało tylko 17 proc. uprawnionych. - Należy pamiętać, że wybory uzupełniające nigdy nie cieszyły się jakąś wielką popularnością i zwykle to była niska frekwencja, bo dotyczyła ona wyboru jednego przedstawiciela do rady gminy, więc trudno oczekiwać, że w małej miejscowości, która ma kilkuset wyborców, nagle będzie jakaś duża frekwencja - powiedział Grzelewski.

REKLAMA

"Wybory odbyły się ze zrozumieniem sytuacji"

- Dla nas najważniejsze jest to, że wybory odbyły się z pełnym zrozumieniem tej sytuacji, której mamy w naszym kraju. Nie było żadnych niepotrzebnych incydentów. Wszyscy podeszli z szaloną powagą do tych wyborów - zaznaczył.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Wiceprezes Poczty Polskiej: jesteśmy w 100 proc. przygotowani do wyborów

- Trzeba pamiętać, że wyborcy głosowali w lokalach, a więc te względy bezpieczeństwa sanitarnego były ze wszech miar zachowane. Również imponująca jest powszechna wiedza wyborców, którzy ze zrozumieniem podchodzili do momentu wyboru, mam tu na myśli taką wiedzę higieniczną, sanitarną - podkreślił. Jak dodał, wyborcy mieli maski, w kolejce zachowywali odpowiednie odległości, były dostarczone jednorazowe długopisy i środki odkażające, a urny wyborcze oraz stoliki, gdzie wyborcy oddawali głosy, były dezynfekowane.

jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej