Tarcza finansowa już działa. W puli 100 mld zł, wnioski można złożyć przez internet
Można już składać wnioski o subwencje w ramach tarczy finansowej, czyli pakietu bezpośredniego, państwowego wsparcia dla firm. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zapowiedział, że przedstawiciele mikro, małych i średnich firm będą mogli wnioskować o pomoc finansową na stronach internetowych 17 banków.
2020-04-29, 14:33
Posłuchaj
- O 18.00 rusza nabór wniosków o państwowe wsparcie w ramach tarczy finansowej PFR
- W puli programu jest 100 miliardów złotych
- Paweł Borys: wniosek będzie można złożyć przez strony internetowe banków
W ramach tarczy finansowej Polski Fundusz Rozwoju zapewni wsparcie dla firm w wysokości 100 miliardów złotych. Chodzi o pomoc firmom w utrzymaniu płynności i poziomu zatrudnienia.
Powiązany Artykuł
Premier: obroniliśmy dwa miliony miejsc pracy
Spora część pożyczki będzie bezzwrotna
Paweł Borys powiedział, że maksymalne kwoty subwencji dla mikroprzedsiębiorców wynoszą 324 tysiące złotych, a dla małych i średnich firm jest to 3 i pół miliona złotych. Podkreślił, że celem wsparcia jest przede wszystkim ochrona miejsc pracy.
Wnioski będzie można składać od godz. 18.00 za pośrednictwem stron internetowych 17 banków. Są wśród nich wszystkie główne polskie e-banki. Wniosek ma być intuicyjny i łatwy do złożenia.
REKLAMA
Firmy, które skorzystają ze wsparcia, będą po roku mogły starać się o umorzenie do trzech czwartych otrzymanej kwoty.
Wkrótce także pomoc dla dużych firm
Paweł Borys powiedział, że Polski Fundusz Rozwoju czeka na zgodę Komisji Europejskiej w sprawie wsparcia dla dużych firm. Powinno to nastąpić w przyszłym tygodniu.
Według zapowiedzi duże przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na pożyczki od państwa, które również mogą być częściowo bezzwrotne, a także na obejmowanie udziałów w firmie przez państwo.
Szczegółowe informacje o tarczy finansowej można znaleźć na stronie internetowej Polskiego Funduszu Rozwoju: www.pfr.pl.
REKLAMA
Stopniowe odmrażanie gospodarki
Równolegle do pakietów pomocowych dla firm (kolejne rozwiązania są już przygotowywane) rząd stara się stopniowo luzować regulacje związane z epidemią koronawirusa i odmrażać gospodarkę. Dziś premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 4 maja otwarte będą mogły być galerie handlowe, a także hotele i miejsca noclegowe.
Powiązany Artykuł
Po majówce otwarcie galerii handlowych. Sprawdź, jakie zasady będą w nich panować
Wszystko ma się jednak odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym. Kolejne decyzje ws. odmrażania gospodarki i luzowania restrykcji mają być ogłaszane co dwa tygodnie.
PolskieRadio24.pl, IAR, md
REKLAMA