Pierwszy taki lot w Polsce. Dron dostarczył próbki do badań dot. koronawirusa

Dron z modułem transportowym przewiózł dziś w Warszawie próbki do badań na obecność koronawirusa. Lot został zrealizowany pomiędzy szpitalem MSWiA przy ul. Wołoskiej, a Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha.

2020-04-29, 15:08

Pierwszy taki lot w Polsce. Dron dostarczył próbki do badań dot. koronawirusa
Lot został zrealizowany pomiędzy szpitalem MSWiA a Centralnym Szpitalem Klinicznym UCK WUM przy ul. Banacha w Warszawie.Foto: PAP/Leszek Szymański

Powiązany Artykuł

East News Łukasz Szumowski 1200.jpg

- To duży krok w kierunku praktycznego wykorzystania dronów do pomocy w walce z koronawirusem. - informuje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jak podkreśla, użycie dronów do transportu medycznego w czasie pandemii może przyspieszyć transport próbek do badań na obecność wirusa.

Przedsięwzięcie oraz przygotowania były nadzorowane przez ULC. W celu zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa lot w Warszawie był poprzedzony lotami testowymi m.in. na poligonie Centralno-Europejskiego Demonstratora Dronów (CEDD) na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wykonanie tego rodzaju lotu dronem w środowisku miejskim wymagało przygotowania trasy lotu i analizy terenu otoczenia - zadanie to było realizowane przez specjalistów z Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Bezpieczny lot

Lot drona transportowego w Warszawie z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa możliwy był dzięki wykorzystaniu technicznych rozwiązań Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej - odbiorników ADSB zintegrowanych z systemem do koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) PansaUTM. System PansaUTM zapewnia koordynację lotów BSP w polskiej przestrzeni powietrznej oraz zarządzanie wnioskami i zgodami na realizację lotów bezzałogowych statków powietrznych.

Powiązany Artykuł

1200_premier_FB.jpg

Opiera się na autorskich rozwiązaniach operacyjnych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz rozwiązaniach programistycznych dostarczanych przez partnera technologicznego HAWK-E, co ważne jest zintegrowany z najbardziej popularną wśród operatorów dronów w Polsce aplikacją Droneradar. Jest pierwszym tego rodzaju systemem uruchomionym operacyjnie w Europie.

REKLAMA

System może być w krótkim czasie zintegrowany z państwowymi rejestrami czy numerem alarmowym 112. Jednocześnie PAŻP jest gotowa do dopuszczenia dronów do wsparcia służb porządkowych, służby zdrowia, samorządów oraz firm w zwalczaniu epidemii.


pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej