Szeroki pakiet pomocowy dla rolników. Prezydent i rząd działają w obliczu suszy i pandemii
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek KRUS, a także ulgi podatkowe w CIT i PIT czy zasiłek dla rolników oraz domowników na okres kwarantanny - to niektóre z elementów tarczy dla rolników. Rząd wprowadza kolejne instrumenty, które pomogą sektorowi rolnemu w obliczu suszy. Pomoc ze strony państwa gwarantuje również prezydent.
2020-04-29, 18:10
- Tarcza antykryzysowa dla rolników i sektora rolno-spożywczego przewiduje m.in. zwolnienie z obowiązku opłacania składek KRUS, a także ulgi podatkowe w CIT i PIT
- Obejmuje również zasiłek dla rolników oraz domowników na okres kwarantanny i zmiany w zakresie PROW 2014-2020
- ARiMR przedłużył terminy wniosków o dofinansowanie instalacji nawadniających w gospodarstwach rolnych
- Prezydent Andrzej Duda zwraca uwagę na potrzebę i konieczność prowadzania "mądrej gospodarki wodnej"
- Minister Ardanowski wskazuje, że susza jest wyraźna. - W przypadku niższych zbiorów będzie zmniejszany eksport - poinformował
Powiązany Artykuł
Tarcza antykryzysowa ochroni także rolników
Jak poinformowało w zeszłym tygodniu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tarcza antykryzysowa ochroni także rolników. Wsparcie państwa dla nich to m.in.:
- Zasiłek opiekuńczy na dzieci
- Zwolnienie z obowiązku opłacania składek emerytalno-rentowych dla osób objętych ubezpieczeniem w KRUS
- Zmiany dotyczące zachowania ważności orzeczeń wydanych między innymi na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników
- Rozwiązania dotyczące wyłącznie rolników oraz ich domowników
- Możliwość odroczenia i rozłożenia na raty składek na ZUS
- Dofinansowanie zatrudnienia
Powiązany Artykuł
Rolnicy mają więcej czasu na składanie wniosków. ARiMR przedłuża terminy
Więcej czasu na składanie wniosków
Nabór wniosków o dofinansowanie instalacji nawadniających w gospodarstwach rolnych przedłużony został do 20 lipca br.
Z powodu utrudnień związanych z pandemią koronawirusa, ARiMR wydłużyła także terminy naborów wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje chroniące przed ASF lub powodzią.
Agencja przypomina, że wnioski na restrukturyzację małych gospodarstw można składać do 29 maja.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Prezydent: przeżywamy okres suszy. Trzeba racjonalnie gospodarować wodą
Prezydent: będzie pomoc ze strony polskiego państwa
Prezydent RP Andrzej Duda i minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkali się we wtorek z przedstawicielami sadowników w Dylewie k. Grójca. Prezydent zapewnił, że rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku ubiegłorocznej suszy otrzymują pomoc i wszystkie zobowiązania zostaną wypełnione.
Prezydent zapewnił, że "jeżeli będzie susza, to będzie także pomoc ze strony polskiego państwa". - Tak jak powiedzieliśmy, rolnicy nie zostaną bez pomocy i będziemy czynili wszystko, żeby w każdej trudnej sytuacji ta pomoc do rolników dotarła - podkreślił prezydent Duda.
- O kondycji upraw decydują opady w maju, dlatego za kilka tygodni będziemy wiedzieć, jakie straty spowoduje susza, czy to będzie klęska, czy zmniejszenie zbiorów - powiedział z kolei dzisiaj minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jego zdaniem w warunkach polskiego rolnictwa, susza w rzekach, nie przekłada się w prosty sposób na ilość wody w glebie.
Minister wskazywał, że jeżeli chodzi o suszę 2020 r., czyli obecną, nie możemy praktycznie jeszcze nic o niej powiedzieć. - Owszem, przesłanki są, była bezśnieżna zima, mało deszczu, co prawda meteorolodzy coś tam zapowiadają, nie wiadomo - powiedział minister Ardanowski w TVP Info.
REKLAMA
Jego zdaniem w warunkach polskiego rolnictwa, susza np. w rzekach, nie przekłada się w prosty sposób na ilość wody w glebie.
Powiązany Artykuł
Wsparcie dla rolniczego handlu detalicznego. ARiMR zaczyna nabór wniosków
Wsparcie dla rolniczego handlu detalicznego
Rolnicy, którzy wytwarzają produkty spożywcze w gospodarstwie i sprzedają je bezpośrednio konsumentom mogą liczyć na finansowe wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W najbliższy czwartek startuje poddziałanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pt. "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój".
O pomoc finansową mogą się starać rolnicy ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, którzy już prowadzą, bądź zamierzają prowadzić działalność przetwórczą i sprzedaż swoich produktów przypomina Tomasz Kuśnierek p.o. zastępcy prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Lista produktów przetwarzanych i jednocześnie zbywanych (wymóg łączny) obejmuje m.in. przetwory z owoców i warzyw, np. soki, dżemy, kiszonki, marynaty i koncentraty. A także przetwory zbożowe: mąki, kasze, płatki, oleje, oraz wędliny i produkty mleczne: śmietanę, jogurty i sery.
REKLAMA
Pomoc jest przyznawana w postaci refundacji do 50 proc.kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację inwestycji. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.
Dofinansowanie można otrzymać m.in. na zakup maszyn i urządzeń oraz wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Pieniądze mogą być też przeznaczone na budowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej. Dofinansowanie nie obejmuje zakupu środków transportu oraz używanych maszyn i urządzeń.
kstar
REKLAMA